druhej strane zase, ten komu sa ospravedlníme, nedokáže ospravedlnenie prijať. Sú situácie, kedy nestačí iba zamrmlať slovíčko prepáč, ale treba ho vysloviť v rozvitej vete a dodať, prečo vzniklo nedorozumenie.
Takéto slová majú čarovnú moc pôsobia na dušu ako balzam. Najčastejšie vznikajú obvinenia, nedorozumenia v rodine a keď sa dodatočne príde na to, že boli neopodstatnené, ten kto ich spôsobil, mlčí ako ryba, lebo považuje pod svoju dôstojnosť ospravedlniť sa. Prečo by sa aj ospravedlňoval, veď partner nie je cudzí a čo sa doma uvarí, doma sa aj zje!
Samotné slová, aj keď sú od srdca, v mnohých prípadoch nestačia. Čo platí predovšetkým, to sú činy. Ak ide o typickú chybu alebo o správanie kvôli ktorému už dlhší čas majú partneri roztržky, tam obyčajné prepáč naozaj nestačí. Vtedy by sa mal človek zamyslieť sám nad sebou a pokúsiť sa zmeniť svoje správanie. To je ale oveľa zložitejšie ako ospravedlnenie. Je ťažké priznať sa otvorene k chybám. Muži si myslia, že ak pripustia, že urobili niečo zle, ukazujú svoju zraniteľnosť. Ak ich ospravedlnenie druhá strana neprijme, stáva sa vinník muž bezradným. Z niektorých odborných štúdií vyplýva, že tí, ktorí ľutujú svoje správanie a dokážu poprosiť o prepáčenie, žijú zdravšie. Tí, ktorí si uvedomujú, že sa vždy nesprávali správne, oveľa ľahšie dokážu prepáčiť iným.
Veľa ľudí má problémy aj s tým, že nedokážu odpustiť ani sami sebe. Odborníci hovoria, že to bude možno aj preto, lebo nechcú pripustiť fakt, že svoje chyby a nedostatky nemajú pod kontrolou. Najmä ženy sa často aj roky trápia samy so sebou, čo im nepomáha, skôr naopak. Pomohlo by im, keby sa poučili z vlastných chýb a naučili sa s nimi žiť. Je úplne zbytočné trápiť sa výčitkami. Lepšie je začať na sebe pracovať a rozvíjať svoju osobnosť. A ak zvládneme odpúšťať druhým, dokážeme odpustiť aj sami sebe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.