hodinárskym priemyslom, bankami, školami a službami. Štyridsaťosem účastníkov experimentu, ľudia s vysokoškolským vzdelaním, dostali za úlohu stať sa na 10 rokov starostom mesta. Mali možnosť ovplyvňovať výrobnú a odbytovú politiku závodu v meste, meniť daňový systém, vytvoriť nové pracovné miesta, budovať byty, zakladať a prenajímať obchody. Inými slovami, dostali za úlohu zabezpečiť v danom období rozvoj mestečka.
Aké boli výsledky experimentu?
Väčšina účastníkov experimentu prejavila neschopnosť úspešne splniť danú úlohu. U všetkých sa ukázali nedostatky v ich strategickom myslení. Prístup k rozhodovaniu bol charakterizovaný ako "zmes letargie a brutálneho rozhodovania". Bola u nich zaznamenaná obrovská aktivita v bezvýznamných oblastiach pri súčasnom zatváraní očí pred základnými realitami. Účastníci experimentu prejavili ochotu prijímať tie najriskantnejšie rozhodnutia pri súčasnom popieraní zodpovednosti za ich dôsledky a neschopnosť zvládnuť neurčitosť a komplexnosť situácií, do ktorých sa pri experiment dostali. Boli zistené najmä tieto ďalšie čiastkové nedostatky:
- Nedostatok cieľového prístupu. Účastníci skôr len vyhľadávali problémy a snažili sa ich odstrániť jeden po druhom, konali podľa opravárskeho prístupu.
- Nedostatočná analýza situácie. Účastníci získali z počítača značné množstvo údajov, nedokázali z nich však určiť základné príčinné vzťahy.
- Jednostranné určenie významu. Účastníci nedokázali správne stanoviť význam jednotlivých aspektov celej situácie, za významné považovali napr. tie požiadavky, ktoré sa prezentovali "hlučnejšie".
- Ignorovanie nepriaznivých vedľajších účinkov a účinkov prejavujúcich sa za dlhšie obdobie.
- Nesprávne dávkovanie riadiacich zásahov. Účastníci pri konfrontácii s dosiaľ neznámou oblasťou prejavovali príliš málo riadiacej aktivity a ak sa neukázal žiadny efekt, začali spravidla preháňať optimálnu mieru riadiacej činnosti.
- Takmer sa nezaujímajú o doterajšie tendencie vývoja riadiaceho systému, chceli poznať len okamžitý stav a množstvo peňazí, ktoré majú k dispozícii. Bez znalosti trendov sú však tieto informácie málo užitočné.
- Autoritatívne jednanie. Účastníci dostali moc, a tiež spravidla konali ako diktátori. Nepochopili, že pri riadení komplexného systému je rozumné ponechať mu pokiaľ možno veľa riadiacej aktivity, t. j. vzdať sa časti svojej moci.
Experiment je predsa len experiment. Jeho výsledky sú známe. Nedávno sme si volili starostov a primátorov našich miest a obcí. výsledky ich práce nie sú ešte známe, tie ukáže čas. Verme, že v ich práci nebudú nedostatky, s ktorými sme sa stretli u účastníkov spomínaného experimentu nemeckého profesora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.