väčšinu ľudí ostávajú v anonymite. Preto sme sa porozprávali s pánom Viliamom Gaálom, ktorý si našu pozornosť zaslúži. Roky navrhuje jubilejné pečiatky pre filatelistov, je autorom jubilejných pečiatok košického maratónu.
Viliam Gaál je dlhoročným filatelistom a svojmu koníčku sa venuje profesionálne. "V roku 1973 som sa prisťahoval do Košíc. Odvtedy v klube navrhujem a realizujem príležitostné poštové pečiatky. Od roku 1993 ich katalogizujem. Je to už samostatný zberateľský odbor," povedal nám.
Pečiatky nás upútali, lebo V. Gaál patrí k profesionálom. Niekedy je však ťažšie nájsť vhodný námet, ako zrealizovať konkrétny návrh. Ako sme sa dozvedeli, s námetmi nemá žiadne problémy. Termín vyhotovenia sa viaže na presné udalosti, ktoré je potrebné dodržať. Vo väčšine prípadov stačí opraviť dátumy a jubilejná pečiatka sa môže vyrobiť.
V súvislosti s košickým maratónom je známe meno tohto umelca. "Šport som si obľúbil a pečiatky pri tejto príležitosti navrhujem už asi päť rokov. Vždy je dominantný emblém, ale v tomto roku by som chcel vkomponovať do návrhu aj nejakých bežcov. Navrhujem pečiatky pre rôzne príležitosti, neorientujem sa vyslovene na šport. Keď bolo päťsto rokov udelenia erbovej listiny, opäť som sa pustil do roboty. Návrh som vyhotovil aj pri inaugurácii prezidenta Schustera, ale to už bolo dávnejšie," konštatoval autor.
Dozvedeli sme sa tiež, že Viliam Gaál je autorom príležitostných pečiatok, ktoré vznikli v roku 1995 a sú celkom výnimočné. Vyhotovil ich pri príležitosti návštevy pápeža Jána Pavla II. V Košiciach. Pre záujemcov boli k dispozícii tri pečiatky a dva štočky do výplatných poštových strojov. Počas pobytu Svätého otca na Slovensku došla zásielka z vatikánskej pošty. Bolo potrebné opečiatkovať 30-tisíc zásielok, celkovo registrujeme vyše 100-tisíc odtlačkov.
Návrhy autora sa šíria po celom svete. Za týmto úspechom je veľa práce. Okrem oficiálnych pečiatok sa však do obehu dostávajú aj rôzne kuriozity. "Ku každej príležitostnej pečiatke sa snažíme urobiť spomienkové prítlače na korešpondenčné lístky a poštové obálky. Na akcie sa zabudne, ale pre zberateľov je to vždy pekná pamiatka. Neskôr ich používajú do svojich exponátov a sú dôležitým historickým dokumentom pre budúce generácie. Ja túto prácu mám rád a dúfam, že v budúcnosti sa bude podieľať na rozvoji košickej filatelie vo väčšej miere aj mládež," na záver povedal autor príležitostných poštových pečiatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.