totiž ceny bytov vyšplhali v niektorých lokalitách aj o tridsať percent. Najmä vo väčších mestách sa stavia málo nájomných bytov a získať hypotekárny úver na slušný byt aj napriek ponuke deviatich bánk je pre priemerne zarábajúceho človeka náročné. Človek, totiž musí ručiť nejakou nehnuteľnosťou a to do výšky až 143 % požadovaného úveru.
"Ručiť môže nehnuteľnosťou ktorú vlastní sám žiadateľ, prípadne tou, ktorú vlastní niekto iný, nie kupujúci. Hodnota nehnuteľnosti, ktorou ručíte musí byť vo výške 143 % požadovanej sumy na poskytnutie hypotekárneho úveru. Ručiť však možno i kupovanou nehnuteľnosťou," dozvedeli sme sa od pracovníčky jednej z bank, ktoré poskytujú hypotekárne úvery pri našej návšteve. Do banky sme zašli inkognito s požiadavkou, aby nám vyrátali možnosti čerpania hypotekárneho úveru. Keďže v Košiciach sa trojizbové byty v súčasnosti pohybujú niečo pod úrovňou jedného milióna korún, požiadali sme práve o túto sumu na dobu tridsiatich rokov. Výsledok? Orientačná mesačná splátka úveru činí 7690 korún, po znížení o štátny príspevok sa mesačná splátka rovná šiestim tisíckam. Ak sme však uviedli, svoj príjem a skutočnosť, že manželka poberá materskú dovolenku, dozvedeli sme sa, že aj keď si podáme žiadosť s najväčšou pravdepodobnosťou nám ju banka kladne nevybaví. Proste po odrátaní mesačnej splátky úveru a vydokladovaní nájomného a životných nákladov to priemerne zarabajúcemu človeku nevychádza. Navyše sa nás pracovníčka banky opýtala: "Prečo chcete až milión?" Tak sme jej vysvetlili, že ak človek investuje do bývania, kúpi si perspektívnu nehnuteľnosť, ktorá sa už aj tak pohybuje na úrovni spomínanej sumy. Navyše kupovanú nehnuteľnosť je potrebné minimálne vymaľovať ak nie zrekonštruovať. A k tomu všetkému ešte predtým treba zaplatiť všetky poplatky za vybavenie hypoúveru. "Pohybuje sa to niekde na úrovni 17-tisíc korún. Pri žiadosti o milión korún však musíte ručiť nehnuteľnosťou za 1 430 tisíc Sk."
Aj keď po odrátaní štátneho príspevku je možné hypoúver získať aj za menej ako štyri percentá, zdá sa, že hlavne podmienky ručenia brdzia možnosti jeho využitia menej solventným rodinám. A v prípade mladých ľudí sa to týka takmer všetkých. Nedostatočné ručenie je pre mnohých doslova strašiakom. "Chceme si kúpiť byt, ale naše prostriedky nám na to nestačia. Pracovníčka v banke nám s manželom naznačila, že ani byt rodičov v hodnote jedného milióna Sk, ako zábezpeka na kúpu trojizbového bytu v Košiciach nepostačí. Ponúkla aj riešenie - ručenie kupovaným bytom. To sme však od začiatku považovali za nemožné. Ako presvedčiť niekoho cudzieho, aby založil vo váš prospech svoj byt a niekoľko dní, možno mesiacov čakal na peniaze od banky. Dostať sa k bytu sa mi zdá skoro nemožné. Obidvaja pracujeme, bývame v podnájme, robíme všetko preto, aby sme už konečne mali niečo vlastné, ale hypotéka aj napriek rôznym reklamám nie je vôbec prístupná všetkým," povedala nám 27 ročná Klaudia z Košíc.
Nuž, žiadosť o hypotekárny úver často stroskotáva na nedostatku vlastných prostriedkov. Zo zákona môžu totiž banky požičať najviac 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Všetko závisí od banky. Miliónový byt môže banka oceniť len na 700-tisíc korún a len z tejto sumy požičia 70 percent, čo predstavuje 490-tisíc Sk. Zvyšok do milióna je potrebné si dofinancovať, alebo ručiť ďalšou nehnuteľnosťou.
Reklamy na hypotéky teda nie sú až také pravdivé ako na prvý pohľad vyzerajú. Úver nie je dostupný naozaj každému a nezíska ho človek s nižším alebo priemerným príjmom. Banky skúmajú príjmy a výdavky žiadateľa. Po odpočítaní všetkých preukázateľných nákladov musí totiž žiadateľovi ostať dostatočná finančná rezerva.
Pri žiadosti o poskytnutie hypoúveru je potrebné si zistiť v ktorej fáze sa v banke platí poplatok za spracovanie žiadosti. Býva zvykom, že niektoré banky si ho naúčtujú, aj keď úver nakoniec neposkytnú. Najrýchlejšie vedia banky úver schváliť aj za jeden deň, doba sa stále skracuje a pohybuje sa zhruba do niekoľkých týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.