medzivládnej konferencie", ktorá sa začne v októbri a rozhodne o definitívnom znení ústavnej zmluvy. Oznámili to na tlačovej konferencii grécky premiér Kostas Simitis a predseda Konventu Valéry Giscard d'Estaing. Šéfovia štátov a vlád európskej dvadsaťpäťky zároveň poverili nadchádzajúce talianske predsedníctvo EÚ, aby urobilo potrebné kroky pre začatie medzivládnej konferencie v októbri 2003. Dohodu o texte ústavnej zmluvy by mala dosiahnuť "čo najskôr" a v takom čase, aby sa s jej textom mohli dostatočne oboznámiť obyvatelia EÚ pred voľbami do Európskeho parlamentu, naplánovanými na jún 2004.
Slovensko a ďalšie pristupujúce krajiny budú na medzivládnej konferencii plne participovať v rovnocennom postavení s členskými štátmi, potvrdzuje prijatý text, podľa ktorého k podpisu ústavnej zmluvy "členskými štátmi rozšírenej únie dôjde čo najskôr po 1. máji 2004". "Návrh ústavy bol prijatý ako základný dokument pre medzivládnu konferenciu," oznámil novinárom premiér Simitis. Ide podľa neho síce o ťažko dosiahnutý kompromis, ale výsledok je vynikajúci. Podľa Simitisa panovala medzi lídrami EÚ široká zhoda, že na medzivládnej konferencii "nemožno hneď znovu otvárať všetky otázky", ale "samozrejme existujú možnosti na vylepšenie textu". Viaceré krajiny, vrátane Španielska, Poľska či niektorých menších štátov, už avizovali, že sa budú snažiť o zmeny textu v najspornejšej časti o inštitúciách a spôsobe hlasovania.
Šéf Konventu Valéry Giscard d'Estaing bol po stretnutí s lídrami 25 krajín spokojný. Návrh sa podľa neho stretol so širokou a vrelou podporou. "Mnohí z tých, ktorí dnes hovorili, naznačili, že sú pripravení prijať text tak, ako je," uviedol. V prejave k lídrom označil návrh za "súvislý a zrozumiteľný celok" a vyzval ich, aby počas medzivládnej konferencie nenarušili jeho ťažko dosiahnutú rovnováhu.
Navrhovaný text európskej ústavy privítal včera aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. "Výsledok práce Konventu je úspech," uviedol na tlačovej konferencii počas summitu. Vyjadril radosť nad tým, že Slovensko bude plnoprávnym členom medzivládnej konferencie a zodpovedne sa podľa neho na ňu pripraví. Slovenský premiér ocenil, že bol dosiahnutý aj základný dohovor o takej citlivej otázke, akou je inštitucionálna reforma EÚ. Niet pochýb o tom, že je to dobrý základ, aby na prácu Konventu mohla nadviazať Medzivládna konferencia (MVK). Dzurinda uvítal, že návrh reflektuje aj základné princípy, o ktoré Slovensku dlhodobo išlo: predovšetkým o rovnováhu medzi inštitúciami (Európsky parlament, Európska rada a Európska komisia), metódy rozhodovania a udržanie rovnosti členských štátov EÚ.
Pre Slovenskú republiku je veľmi dôležité, že expressis verbis, ale aj duchom sa do európskej ústavy presadzuje princíp subsidiarity (vzájomnej podpory). "Veľmi tomuto princípu dôverujeme a sme radi, že tam našiel také pevné zázemie," zdôraznil Dzurinda.
K násilným zrážkam medzi demonštrantmi a policajtmi došlo včera v gréckej dedine Neos Marmaras s 3200 obyvateľmi, vzdialenej asi 2,5 kilometra od dejiska summitu Európskej únie v letovisku Porto Karras. Polícia v snahe rozohnať demonštrantov použila slzotvorný plyn. Podľa záberov televízie sa neďaleko miesta konania summitu zhromaždilo len niekoľko tisíc demonštrantov, oveľa menej ako sa očakávalo. Oproti nim stálo 15 000 policajtov, vojakov a príslušníkov námorníctva.
Autor: Porto Karras/Solún (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.