peňazí sa účty v dolároch či švajčiarskych frankoch vôbec alebo takmer vôbec neúročia.
O niečo vyššie percentá ponúka česká koruna, euro či britská libra. S úrokmi do štyroch percent pri ročnom termínovanom vklade však víťazí slovenská koruna, hoci ceny u nás v dôsledku deregulácií a zvyšovania daní spôsobujú v skutočnosti znehodnotenie úspor. Devízy však už nie sú záchranou - na rozdiel od minulosti, keď sa verejnosť bála pádu koruny, mena silnie.
"Ak nejde o podnik, ktorý v určitej mene pravidelne realizuje platby, všeobecne platí, že devízový účet sa na sporenie neoplatí," hovorí analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. "Úroky na bankovom trhu kopírujú peňažný trh. Tie zasa priamo ovplyvňuje menová politika centrálnych bánk, ktoré na podporu ekonomického rastu sadzby znižujú. Následne klesajú aj na vkladoch."
Devízový účet klienta nesklame iba nízkymi percentami, ale aj pohybmi kurzov. "Koruna by mala silnieť, teda klient nielenže dostane nižší úrok v porovnaní s korunovým účtom, ale zároveň sa vystavuje riziku znehodnotenia úspor - ak ich mieni minúť na Slovensku," zdôrazňuje analytik.
V inej pozícii sú devízoví hráči - ich rozdiel v úročení a očakávané posilnenie koruny ich na nákupy našej meny láka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.