kontrolu tovaru na hraniciach. Pôvodne sme chceli prístroj kúpiť. Prezident Čínskej ľudovej republiky Tjang Ce-Min ale po stretnutí so Schusterom röntgen "daroval ľudu Slovenskej republiky".
Pre slovenskú delegáciu bol dar takejto hodnoty prekvapením. Schuster prišiel na návštevu s tradičnými protokolárnymi darmi - valaškou a fujarou. Hodnota prístroja, ktorý je chránený čínskym patentom, je s cenou bežných darov, ktoré si odovzdávajú hlavy štátov, neporovnateľná.
Možné vysvetlenia sú dve, a navzájom sa nevylučujú. Prvé: Čína sa snaží zo Slovenska spraviť svoju výkladnú skriňu a okno do Európskej únie. Druhé: Štedrosť je výsledkom nadšenia zo slovenskej návštevy.
"Mali len jedinú podmienku - keď budeme (s prístrojom) spokojní, aby sme o tom informovali aj inde," povedal nám hovorca prezidenta Ján Füle. Ďalej opisoval, ako chce Čína cez Slovensko preniknúť na európsky trh a práve u nás predstavovať svoje technické výdobytky. Má napríklad prísnu internetovú políciu a preto podľa Füleho i vysoko rozvinutú internetovú technológiu. "Majú záujem vyrábať ju na Slovensku a predávať do sveta."
Na štedrosť Tjang Ce-Mina ale mohla mať vplyv aj priateľská atmosféra počas Schusterovej návštevy, ale najmä dojatie komunistického prezidenta z vystúpenia folklórneho súboru Jánošík, či z fujary a častí slovenského kroja.
Autor: Mirka HOROBOVÁ - KERNOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.