Praha (ČTK) - Väčšinu obyvateľov štátneho útvaru
tvoriaí 'proléti', ktorí sa zaujímajú hlavne o to, ako zohnať peniaze na pivo, lotériu a sex. Jeden a jeden sú i nie sú dva, záleží na tom, čo vyriekne Strana, a najväčším zločinom je ideozločin, len zlá myšlienka znamená smrť. Takéto varovanie v podobe románu 1984 zaslal svetu už v roku 1949 britský spisovateľ George Orwell, ktorý by v stredu oslávil sté narodeniny.
I ďalšie podobenstvo totalitného systému Farma zvierat (z prelomu rokov 1943 a 1944) dokazuje, že tento spisovateľ, který nikdy nebol v Sovietskom zväze, je právom nazývaný prorokom 20. storočia.
Už od mladosti mal George Orwell, ktorý sa narodil ako Eric Arthur Blair v Indii v rodine anglického koloniálneho úradníka, silné sociálne cítenie.
Sociální problémy Anglicka 30. rokov zachytil napríklad v románe Farárova dcéra. Nejaký čas žil ako tulák v nejchudobnejších kútoch Pariža a Londýna, čo popísal v knihe Na dne v Paríži a Londýne.
Diela George Orwella, ktorý 21. januára 1950 prehral boj s tuberkulózou, sú a budú aktuálne i pre ďalšie generácie. Túžba po moci a zničujúca sila peňazí sú totiž všadeprítomné. Ani s totalitnými systémami sa zatiaľ spoločnosť nedokázala celkom vysporiadať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.