potrebných 10 hlasov. Ďalšia voľba sa uskutoční až 30. septembra. Zúčastniť sa na nej môžu aj neúspešní kandidáti z predchádzajúcich volieb.
Člen rady a predseda Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai si myslí, že neschopnosť sudcov zvoliť si predsedu Najvyššieho súdu, "poukazuje na situáciu v súdnictve".
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic stále verí, že sa podarí vybrať vhodného kandidáta, ktorý by uspel. Aj preto považuje za predčasné hovoriť o zmene ústavy, hoci možno "to bude v budúcnosti potrebné".
Najbližšie ku zvoleniu bola manželka generálneho prokurátora Ida Hanzelová. V oboch kolách získala 8 hlasov. Pripustila, že je sklamaná a vylúčila, že by sa ešte raz pokúsila kandidovať.
O tri hlasy menej dostal sudca Štefan Minárik a svoj neúspech pripisuje sčasti aj médiám. Tie viackrát informovali, že v komunistickom režime súdil disidentov.
Iba jeden hlas v prvom kole dostal predseda trestného kolégia Harald Stiffel. "Nečakal som takú katastrofu," priznal.
Každý z kandidátov mal na prezentáciu 30 minút. Zhodne kritizovali snahu o zrušenie samostatnej rozpočtovej kapitoly Najvyššieho súdu. "Sú to prvé kroky k demontáži súdnictva ako takého," tvrdil Stiffel. Vážne výhrady zazneli aj voči rušeniu viacerých súdov.
Legálnosť krokov Juraja Majchráka, ktorý súd od februára vedie, spochybnil Minárik. Ak by voľby vyhral, chcel nechať preskúmať všetky jeho aktivity. "Ak sa zistí, že sú nelegálne, treba ich napraviť," dodal.
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.