Nie je to tak dávno (10.6), čo sa v Bratislave v hoteli Fórum uskutočnila národná konferencia Úloha vysokých škôl v Európe založenej na vedomostiach. Toto podujatie iniciovali Ministerstvo školstva a Slovenská rektorská konferencia (SRK) v spolupráci s ostatnými akademickými organizáciami s cieľom rozpútať národnú diskusiu, ktorá by umožnila dať spätnú väzbu na otázky Európskej komisie zverejnené v jej komuniké Úloha univerzít v Európe založenej na vedomostiach z 5. Februára 2003.
Úvodným slovom pozdravil cca 180 prítomných minister školstva doc. Mgr. Martin Fronc CSc., príhovory predniesli predseda NR SR Pavol Hrušovský, veľvyslanec EK v SR Eric van den Linden a prezident SRK Dr.hc. prof. Ing. Juraj Sinay DrSc.
V prvej časti prebehli prednášky k témam "Postavenie vysokých škôl v Európe založenej na vedomostiach" (Guy Haug predstaviteľ EKDG Education and culture), "Financovanie vysokých škôl dostatočné a trvalé zdroje" (Dr.h.c. prof. Ing. Ferdinand Devínsky predseda výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, šport, a mládež, kultúru a médiá), "Veda na vysokých školách" (Dr.h.c. prof. Ing. Karol Florián DrSc. prorektor Technickej univerzity v Košiciach) a "Perspektívy slovenských vysokých škôl v Európe založenej na vedomostiach" (prof. Ing. Milan Dado PhD. prorektor Žilinskej univerzity). Nasledovali workshopy, v ktorých sa účastníci konferencie v rámci rozpravy pokúšali formulovať závery k prezentovanej problematike. Faktom je, že univerzity sú (alebo by mali byť) centrom šírenia vzdelávania, excelentného výskumu, zdrojom kvalitnej pracovnej sily, spojivom medzi inováciou, priemyslom a spoločnosťou, čo by však malo byť zaručené dostatočným finančným zabezpečením. Je schopné Slovensko transformovať terajší systém vysokého školstva na systém porovnateľný v európskom priestore? EÚ potrebuje zdravý a prosperujúci svet investícií do ľudských mozgov a potenciálu. Do roku 2010 chce totiž naplniť význam, aby sa európske vzdelávacie systémy stali svetovým vzorom. Ľudovo povedané: "Aby sme tromfli Ameriku!"
Zodpovednosť za univerzity v členských štátoch EÚ leží hlavne na národnej a regionálnej úrovni. Logické by teda bolo urobiť si poriadok na svojom dvore. Potom budeme schopní zapojiť sa do procesu vytvárania či "budovania" konkurencieschopnej a dynamickej euroekonomiky. Hudba budúcnosti? Možno. Ale nevyhnutnosť týchto zmien potvrdil aj Dr.h.c. prof. Ing. Juraj Sinay CSc. heslom, ktorým končil svoje vystúpenie: "Dnes niet inej cesty!"
Táto konferencia prispieva k tomu, že hľadanie novej správnej cesty, po ktorej sa má slovenské vysoké školstvo uberať, sa začalo. Dúfajme len, že už nie je príliš neskoro.
Autor: Jana Mitaľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.