pracovnú zaneprázdnenosť. Vládni partneri zvyčajne rokujú v utorok. Tento termín však nevyhovoval SDKÚ, pretože jej predseda Mikuláš Dzurinda je na stretnutí premiérov krajín Visegrádskej štvorky na Táloch.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner povedal, že o zmene termínu sa dozvedel až v pondelok. Šéf SMK Béla Bugár však tvrdí, že pozvánka z centrály SMK bola posielaná faxom ešte v piatok. "O pätnástej hodine v piatok však v sídle ANO už nikto nebol," oponoval Bugár.
Iný termín mal šéf SMK dohodnúť s predsedom ANO Pavlom Ruskom ešte včera. Ruskovi sa však nedalo dovolať, pretože mal vypnutý mobilný telefón. "Volal som mu už trikrát, ale má zapnutý len odkazovač," tvrdil Bugár. Šéf klubu SMK Gyula Bárdos len podotkol, že koaličná rada "by mala byť o štvrť na osem večer". Hovorca ANO Peter Matula zase povedal, že stretnutie "asi" nebude.
Podvečer bol už šéf ANO Pavol Rusko zastihnuteľný. "Všetko je v pohode, prídeme. Veď som v parlamente, mal mi tam nechať odkaz," hovoril Rusko o Bugárovom márnom telefonovaní.
Bugár si myslí, že koalícia by sa mala zísť ešte pred hlasovaním o niektorých zákonoch v parlamente. Na viaceré zákony v nej totiž nevládne zhoda. Ako príklad uviedol zákon o špeciálnom prokurátorovi. Ten vraj nevyhovuje práve liberálom. Medzi vládnymi partnermi je napätá atmosféra pre interrupcie, témou rokovania lídrov koalície by mal byť aj novoprijatý zákon o zahraničných Maďaroch.
Slovenskí predstavitelia chcú totiž dnes na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu poukázať na to, že účinky maďarského krajanského zákona zasahujú do slovenskej suverenity.
Europoslanci zas budú hlasovať o návrhu kritickej rezolúcie, ktorú pripravil holandský politik Erik Jürgens - týka sa však pôvodnej verzie zákona, ktorú v pondelok maďarský parlament zmenil. Maďarskí politici tvrdia, že kritizované body už v zákone nie sú.
"Boli snahy stiahnuť tento bod z programu a znovu ho preložiť na september. Neprešlo to," povedal vedúci slovenskej parlamentnej delegácie Imrich Béreš z ANO.
Maďarsko a Slovensko by mali rokovať, myslí si generálny tajomník Rady Európy Walter Schwimmer, ktorý sa včera stretol so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom v Štrasburgu. Rokovanie by podľa neho malo predchádzať aj prípadnému slovenskému protiopatreniu.
Schusterovi je ľúto, že ešte nenašli spoločnú reč. Slovensko podľa neho môže súhlasiť so zákonmi, ktoré sú v súlade s právom Európskej únie a slovenským zákonodarstvom. "Po rozhovoroch s predsedom vlády a parlamentu viem, že obe inštitúcie pripravujú v tomto zmysle svoje stanoviská k zákonu o zahraničných Maďaroch schválenému nedávno v Maďarskej republike. Ja v tejto chvíli nepoznám také prekážky, ktoré by mi bránili nepodporiť ich," povedal v prejave prezident.
(tom/mor)
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.