vzájomné vzťahy pred spoločným vstupom oboch krajín do EÚ. "Treba sa pokúsiť ešte s maďarskou stranou rokovať," povedal Schuster na tlačovej konferencii na záver jednodňovej pracovnej návštevy v štrasburskom sídle Rady Európy, ktorá sa konala v tieni v pondelok schválenej novely sporného zákona. Hoci v prejave pred členmi Parlamentného zhromaždenia RE prezident vyhlásil, že nemá dôvod nepodporiť pripravované stanoviská vlády a parlamentu ku krajanskému zákonu, k otázke o prípadnom protizákone zo strany SR sa stavia opatrne.
Európa môže pomôcť zaistiť rovnováhu vo svete, len ak bude schopná konať a reagovať ako jednotný celok. Uzatváranie sa štátov za vlastné hranice problémy nevyrieši. V prejave pred Parlamentným zhromaždením Rady Európy (PZ RE) to včera v Štrasburgu vyhlásil slovenský prezident Rudolf Schuster. Podľa jeho slov je dôležité uvedomiť si túto skutočnosť práve v období diskusie o smerovaní spolupráce v Európe, keď sa ľudia viac zaujímajú o svoju národnú identitu. "Ale stiahnutie sa za svoje štátne hranice nevytvorí nové pracovné miesta, nevyrieši problém bezpečnosti, neuľahčí zachovanie a modernizáciu štátu, nepomôže riešiť problémy kriminality a zločinu, ale ani problémy životného prostredia. Uvedené otázky nepoznajú žiadne hranice," povedal prezident SR. Európska integrácia podľa Schustera v žiadnom prípade nie je len o jednotnom trhu či ekonomike. "Táto myšlienka naberá celú svoju dimenziu, ak môže zabezpečiť mier, spojenectvo a medzinárodnú spoluprácu v rámci celého európskeho kontinentu," vyhlásil Schuster.
Súčasná Európa podľa neho nepotrebuje v prvom rade finančné prostriedky, ale prehĺbenie etických, kultúrnych a sociálnych hodnôt. "Európske národy nebudú uspokojené len s vybudovaním spoločnej ekonomiky. Ide tu hlavne o to, aby jednotlivé európske kultúry spontánne a slobodne budovali bok po boku spoločnú budúcnosť založenú predovšetkým na demokratických princípoch," vyhlásil Schuster. Ocenil úlohu, ktorú pri zjednocovaní kontinentu zohrala a zohráva Rada Európy. "Boli ste to vy, kto ako prvý otvoril brány štátom, ktoré boli nie vlastnou vinou vyčlenené za známu železnú oponu a na dlhé roky vylúčené zo žičlivého prostredia európskej demokracie," dodal.
Rada Európy (RE) podľa neho účinne pomohla Slovensku pri reforme justície, formovaní demokratických inštitúcií, úpravách legislatívy, rozvoji demokracie na úrovni miestnych samospráv. Prezident sa nevyhol problematickej situácii Rómov na Slovensku, ktorú aj RE často kritizovala. Základnou tézou efektívnej pomoci podľa neho je, že problémy tejto menšiny sa dajú riešiť jedine s aktívnym zapojením jej vlastných príslušníkov. Po prejave odpovedal prezident Schuster na otázky členov PZ RE. Tých zaujímali najmä vzťahy SR s Maďarskom, riešenie rómskej problematiky, vrátane vyšetrovania údajnej sterilizácie rómskych žien, boj proti korupcii či nezávislosť súdnictva.
Prezident SR Rudolf Schuster nie je proti podpore národnostných menšín krajinami ich pôvodu, ale len takými formami, ktoré nenarušia slovenské zákony. Schuster to povedal počas včerajšej diskusie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE) v Štrasburgu, kde sa ho poslanci pýtali aj na slovensko-maďarský spor ohľadne tzv. krajanského zákona. Vyjadril poľutovanie, že si obe strany spoločne nesadli pred prijatím zákona a nedohodli sa na pravidlách, za akých by ho bolo možné uplatniť, aby nedochádzalo k diskriminácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.