lebo nepostúpili na majstrovstvá sveta do Mexika. Vo futbale sa odvtedy už prehrávať naučili, ale 95:11 sa im ešte ani neprisnilo. Tak skončilo včerajšie hlasovanie o tzv. krajanskom zákone (KZ) v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE).
V márnosť sa obrátila pondeľňajšia novelizácia zákona, keďže v Štrasburgu ju už nikto nečítal. Koho to zaujíma? Hlasovalo sa o návrhu rezolúcie k starej verzii, len pribudla formula, že "RE zohľadňuje snahu o novelizáciu". Kritiky, ktoré v texte zostali, sa ale týkali verzie starej. Pokiaľ rozumieme rezolúcii, gros obžaloby spočíva vo výhrade, že Maďarsko prijalo zákon jednostranne bez konzultácií so susedmi. Budapešť sa vyzýva k ďalším novelizáciám po bilaterálnych dohodách s dotknutými štátmi.
Maďari boli proste vygumovaní a SR získala silný argument do ďalších bitiek. Omnoho podstatnejšie však bude vyjadrenie Bruselu - ak príde. Rada Európy je totiž atrapa, ktorej rezolúcie sú úplne nezáväzné. Európska únia naopak spolok, do ktorého spoločne s Maďarmi vstupujeme. Bude zaujímavé sledovať, ako sa EK vyrovná s problémom, že jadrom sporu nie je obsah zákona, ale procedurálny lapsus - že sa zákon prijímal bez diskusie.
Dzurinda pozdravil rezolúciu sériou svalnatých a hlúpych vyhlásení: "Maďarský KZ je flagrantným porušením medzinárodného práva (...), ak má zákon zjavne exteritoriálny účinok, tak ho možno prijať iba so súhlasom daného štátu". Celkom výnimočne a priam historicky sa zhodol s Ficom, ktorý v diskusii na pléne PZ RE vyhlásil, že "ďalšia aplikácia zákona na našom území bez výslovného súhlasu SR je vážnym porušením medzinárodného práva". Jedno i druhé sú, napriek krásnemu víťazstvu v Štrasburgu, totálne nezmysly.
Medzinárodné menšinové právo totiž neexistuje. Ešte raz - NEEXISTUJE. Existuje iba súbor konvencií, precedensov a dohôd, ktoré sú akceptované v praxi riešenia záležitostí menšín. Teda žiadne kodifikované zákony a právo, ale zvyky a normy. A tie slušné demokratické štáty rešpektujú. Rezolúcia RE teraz povedala, že Maďarsko porušilo konvenciu, podľa ktorej sa jednostranný akt typu zákona musí konzultovať. Nič viac - žiadne "porušenie medzinárodného práva" (Fico), lebo nič takého neexistuje.
Obíďme teraz celkom zásadný fakt, že O ZÁKONE odmietali rokovať po novembri nie Maďari, ale Dzurinda s Kukanom. Dôležitejšie je iné: Na Maďarov sa môžeme hnevať, môžeme si myslieť, že sú nevychovaní Mongoli, že nepatria do Európy a podobne, lebo prijali svojvoľne zákon, o ktorom Slovensko odmietlo rokovať. To môžeme. Čo nemôžeme, je: "Zabrániť exteritoriálnym účinkom zákona" (Dzurinda), resp. "konať, ak sa účinky zákona na území SR prejavia, čiže prijať reštrikcie" (Banáš, ANO). To Slovensko nemôže, lebo porušenie mravov vládou susedného štátu nezakladá pre žiadnu inú vládu nárok porušiť základné práva a slobody vlastných občanov. Dokonca ani občanov maďarskej národnosti. Títo, teda držitelia krajanského preukazu, majú totiž podľa slovenskej ÚSTAVY právo robiť všetko, čo nie je zákonom zakázané. Teda aj poberať almužny od maďarskej vlády, ak im ich táto už vnucuje. Najlepším dôkazom toho sú práve reči o "protizákone" či "protiopatreniach" - keby konali niečo protizákonné, predsa žiadne kontrazákony by neboli potrebné. Logika, nie?
Totálna blbosť je aj "extrateritorialita". Zákon je od toho zákonom, že v prípade jeho nerešpektovania si štátna moc môže jeho plnenie vynútiť. To môže na Slovensku iba štátna moc slovenská. Žiadny maďarský zákon nemôže NIKDY PLATIŤ ani "byť účinný" na území Slovenska. Ak naši Maďari budú vykonávať nejaké úkony podľa legislatívy schválenej v Budapešti, to vôbec neznačí "platnosť" ani "účinnosť" na Slovensku. Ide o taký nezmysel, že až bučí. Predstavme si, že čínska vláda prijme zákon, podľa ktorého sa všetci šikmookí na svete musia každé ráno o šiestej postaviť na hlavu, trikrát zakývať ušami a hodinu recitovať z Maových spisov. A ešte si predstavme, že by to všetci šikmookí na Slovensku začali robiť. A teraz čo? Schválime kontrazákon? Je to "extrateritorialita" alebo iba tuposť politikov? Pred dvomi týždňami bol napr. "účinný" na našom území český volebný zákon - desiatky Čechov kráčali slovenskými ulicami k referendovým urnám. Prečo neprijali "kontrazákon"?
Summa summarum: Maďarsko prehralo na diplomatickom poli. Slovensko ale nemá najmenší nárok sankcionovať kvôli tomu svojich vlastných občanov. Ani keby bolo v Štrasburgu 200:0 a ešte desať nových rezolúcií. Vláda má veľké politické víťazstvo, ale nijaký dôvod strašiť menšinu "reštrikciami" a pod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.