stretnutí v nízkotatranskom stredisku Tále vyjadrili želanie, aby na ďalšom summite V4 v závere českého predsedníctva v roku 2004 bol pripravený relevantný dokument. Zároveň sa v prijatom vyhlásení pochvalne vyjadrili o výsledkoch slovenského predsedníctva. Ocenili plnenie priorít a potvrdili odhodlanie ďalej posilňovať politické, hospodárske a kultúrne dimenzie spolupráce na všetkých úrovniach.
"Členstvo všetkých štyroch krajín v EÚ vytvára nové a nebývalé vyhliadky na ďalší rozvoj ich ekonomík a spoločnosti. Krajiny V4 sú preto pripravené intenzívne spolupracovať v oblastiach spoločných záujmov s cieľom naplniť tieto vyhliadky," píše sa vo vyhlásení.
Predsedstavitelia vlád V4 privítali podpis zmluvy o pristúpení k únii a výsledky referend o vstupe do EÚ, ktoré sa konali v ich krajinách. Vyjadrili pevné presvedčenie, že proces ratifikácie zmluvy odráža význam rozširovania únie pre mier, stabilitu a prosperitu v Európe ako aj pre posilňovanie jej globálneho postavenia. Vyjadrili tiež vieru, že ratifikačný proces sa ukončí v predpokladanom termíne. Ako úspešnú zhodnotili okrem iného aj činnosť Medzinárodného vyšehradského fondu počas prvých troch rokov jeho existencie.
MEDZITITUL: Ukrajina sa obáva dôsledkov vstupu V4 do EÚ
Ukrajina sa obáva negatívnych dôsledkov na ekonomickú a politickú spoluprácu po vstupe krajín Vyšehradskej štvorky do Európskej únie (EÚ). "Toto je otázka, ktorá veľmi znepokojuje Ukrajinu," povedal jej premiér Viktor Janukovyč, ktorý sa zúčastnil ako hosť summitu predsedov vlád V4 na Táľoch v Nízkych Tatrách.
Lídri V4 sa spolu s ukrajinským premiérom preto zhodli na vytvorení spoločnej skupiny, ktorá vypracuje analýzu dopadu obdobia po vstupe Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska do EÚ na vzťahy s Ukrajinou. Janukovyč zdôraznil, že Ukrajina robí všetko pre to, aby sa integrovala do euroatlantických štruktúr. Preto potrebuje čerpať zo skúseností krajín V4. "Túto cestu, ktorú prekonali do únie, musíme využiť v procese reforiem na Ukrajine," dodal.
Ukrajina bude najväčším susedom EÚ, nielen Slovenska. Naším špecifikom však je, že bezprostredne susedíme s Ukrajinou, a neexistujú ani historické problémy, ktoré by zaťažovali vzájomné vzťahy, zdôraznil predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda s tým, že toto všetko bude môcť SR ako člen EÚ zužitkovať. "Budú témy, ktoré sa budú týkať Ukrajiny a ktoré bude treba nastoľovať v EÚ. Dovolím si povedať, že nikto to nebude robiť kvalifikovanejšie ako Slováci, Poliaci a Maďari," zdôraznil.
Ukrajina včera ponúkla Slovensku podieľať sa na novom projekte ťažby ropy z Kaspického mora. Tento rok by mohla dodať dva milióny ton ropy spoločným ropovodom Odesa-Gdaňsk. Dzurinda bude o tomto návrhu informovať členov vládneho kabinetu. Na margo otázky vízového režimu Dzurinda konštatoval, že V4 bude konzultovať s Ukrajinou a EÚ jeho optimalizáciu. "Chceme, aby bolo komplikácií čo najmenej. Musí spĺňať štandardy Európskej únie," dodal premiér.
Autor: Tále (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.