susednými krajinami. Parlamentné zhromaždenie RE (PZ RE) schválilo v Štrasburgu príslušnú rezolúciu, ktorá síce s uspokojením berie na vedomie zmeny, ktoré čiastočne odpovedajú na kritiku zákona, upozorňuje však, že neboli prijaté na základe bilaterálnej dohody so susedmi.
Celkovo sa na hlasovaní prezentovalo 116 poslancov, za rezolúciu sa vyslovilo 95, proti bolo 11 a desiati sa hlasovania zdržali. Maďarsko má v PZ RE sedem stálych členov, v slovenskej delegácii je za Stranu maďarskej koalície jeden stály člen.
"Parlamentné zhromaždenie s uspokojením berie na vedomie, že maďarský parlament 23. júna zmenil zákon v niekoľkých bodoch, čím odpovedal na vyjadrenú kritiku. Tieto zmeny však nie sú založené na bilaterálnych dohodách so susednými štátmi," píše sa v rezolúcii. Dokument preto "vyzýva maďarskú vládu a parlament, aby urobili ďalšie zmeny" v zákone, založené na dvojstranných rokovaniach a dohodách so susednými krajinami.
Podľa rezolúcie, ktorej autorom je holandský socialista Erik Jürgens, je zodpovednosť za ochranu menšín v prvom rade na domácej krajine a prioritu by mali zohrávať existujúce multilaterálne a dvojstranné dohody o ochrane menšín, vrátane európskych noriem. Ak sa však niektorý štát rozhodne chrániť svoju menšinu v inej krajine, musí dbať na to, aby sa tak dialo s jej súhlasom. Tento štát by mal preto prijať dvojstranný, nie jednostranný prístup k ochrane svojich menšín. Akékoľvek zákony v tejto oblasti musia byť založené na štyroch princípoch: územnej suverenite príslušného štátu, rešpektovaní existujúcich zmlúv, priateľských susedských vzťahoch, ako aj na rešpektovaní ľudských práv a zákazu diskriminácie. Tieto odporúčania obsahovali už závery Benátskej komisie z decembra 2001 a rezolúcia PZ RE ich potvrdzuje.
Jürgens varuje SR pred jednostrannou odvetou
Spravodajca RE pre krajanský zákon Erik Jürgens včera varoval Slovensko, aby sa zdržalo akýchkoľvek jednostranných opatrení proti maďarskému krajanskému zákonu, ktoré by mohli vyostriť napätie medzi oboma krajinami. Jürgens zároveň privítal, že Parlamentné zhromaždenie (PZ) RE včera jasnou väčšinou schválilo jeho rezolúciu, ktorá vyzýva Budapešť na ďalšie zmeny zákona založené na bilaterálnej dohode so SR.
"Konečná verzia rezolúcie konštatuje, že záležitosti ako pomoc menšinám v inom štáte by mali byť založené na dvojstranných dohodách príslušných krajín," povedal Jürgens po hlasovaní. Hlavným problémom maďarského krajanského zákona je aj po jeho novele absencia bilaterálnych dohôd Maďarska so Slovenskom či Rumunskom, povedal holandský socialista, ktorého rezolúciu včera PZ RE schválilo po dvoch rokoch príprav. Maďarská strana by teraz mala podľa neho viesť rokovania so Slovenskom a Rumunskom v rámci existujúcich základných zmlúv, ktoré s nimi má uzavreté. "Výsledkom by mal byť zákon s plným súhlasom týchto dvoch krajín," zdôraznil Jürgens. Slovensko by malo zasa vo veci sporného zákona naďalej spolupracovať s vysokým komisárom OBSE a Radou Európy, "nie prijať podobné jednostranné kroky, ako to urobila maďarská strana". "To by bolo veľmi nemúdre a eskalovalo by to problémy," odkázal Jürgens.
Očakáva, že ďalšie zmeny maďarského zákona si vyžiadajú svoj čas, keďže však Maďarsko vstupuje do EÚ, bude sa na Budapešť zvyšovať tlak aj z tejto strany, dodal holandský poslanec.
Petróczi: Upravená verzia ráta s rokovaniami so susedmi
Rozhodnutie Rady Európy vyzývajúce Maďarsko na ďalšie zmeny Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ktoré by boli založené na rokovaniach a dohode so Slovenskom a ostatnými susednými krajinami, zoberie Maďarská republika do úvahy.
Povedal to v reakcii na včerajšie prijatie štrasburskej rezolúcie vedúci kancelárie štátneho tajomníka úradu maďarskej vlády zodpovedného za menšiny Sándor Petróczi. Podľa neho už samotný modifikovaný krajanský zákon vo viacerých bodoch hovorí o tom, že o konkrétnom výkone nariadení zákona je možné dohodnúť sa v rámci medzinárodných zmlúv. Podľa jeho slov Maďarsko pozorne preštuduje text rezolúcie, a jeho závery zohľadní pri svojej ďalšej činnosti. "Na tieto rokovania bude samozrejme maďarská vláda pripravená tak, ako to aj doteraz robila na úrovni expertov aj na politickej úrovni. Teraz po prijatí novely krajanského zákona je už právne platný text, ktorý poslúži ako základ k rokovaniam o konkrétnych vykonávacích predpisoch," dodal Petróczi.
Fico: Ak Maďarsko bude pokračovať v aplikácii zákona, poruší medzinárodné právo
Rada Európy (RE) dala včera do rúk Slovensku dôležitý medzinárodný právny dokument, ktorý potvrdzuje, že na území SR nie je možné bez jej výslovného súhlasu uplatňovať zákon prijatý v cudzom parlamente. V reakcii na rezolúciu RE k maďarskému krajanskému zákonu to včera v Štrasburgu povedal člen slovenskej delegácie Robert Fico.
Parlamentné zhromaždenie RE dalo podľa neho jasne najavo, že nesúhlasí s tým, aby niektorá krajina prijala jednostranné rozhodnutie v podobe zákona, ktorý nemá oporu v konzultáciách alebo medzinárodnej zmluve s inou krajinou, a uplatňovala ho potom na území cudzieho štátu. "Schválený text musí Slovensku naozaj vyhovovať," komentoval Fico rezolúciu, ktorá vyzýva Maďarsko na ďalšie zmeny v spornom zákone, ktoré by boli založené na dohode so SR. Ak bude za takýchto podmienok pokračovať uplatňovanie maďarského zákona na Slovensku, dôjde podľa Fica k vážnemu porušovaniu princípov medzinárodného práva zo strany Maďarska a "Slovensko určite má právo na reakciu".
"Je len na nás, aby sme našli vhodnú reakciu, ktorá nevyvolá viac nervozity ako je treba. Aby sme neprijali protiopatrenie, ktoré by vlastne znamenalo, že uznávame existenciu zákona o zahraničných Maďaroch," zdôraznil slovenský poslanec. Fico sa preto opatrne díva na možnosť slovenského protizákona, ktorý by mohol maďarský zákon legitimizovať. "Možnosti sú rôzne: vážne politické vyhlásenia, používanie dnešnej rezolúcie, ale asi to bude málo, pretože Maďarsko pravdepodobne bude mať záujem na ďalšej aplikácii tohto zákona na území SR. Potom musíme hľadať právne a inštitucionálne nástroje, ako tomu zabrániť," dodal Fico.
Ak Maďarsko vážne rešpektuje princípy medzinárodného práva, malo by teraz opätovne pristúpiť k takým zmenám zákona, ktoré ho uvedú do súladu so známymi názormi Benátskej komisie či vysokého komisára OBSE pre národnostné menšiny, myslí si Fico. "Ak tak neurobí, má Slovensko právo na protiopatrenia, pretože bez súhlasu SR nikdy nebude platiť na našom území zákon prijatý v maďarskom parlamente," vyhlásil. Najlepším riešením zo strany Maďarska by podľa Fica bolo zaradiť do zákona ustanovenia, ktoré by akúkoľvek jeho aplikáciu podmieňovali existenciou bilaterálnej dohody medzi SR a Maďarskom.
Schválenie rezolúcie privítal včera aj ďalší člen slovenskej delegácie Vojtech Tkáč. "Napriek novele zákona je parlamentné zhromaždenie po OBSE, Európskej komisii či Benátskej komisii ďalším v rade, ktorý rozhodol, že postup Maďarska je v rozpore s princípmi európskej kultúry a európskeho práva," povedal novinárom. Slovensko musí podľa neho teraz prijať také opatrenia, aby "nikdy a zo strany žiadnej krajiny na území SR neplatil iný ako slovenský zákon".
S rezolúciou nie je spokojný predstaviteľ SMK v slovenskej delegácii pri PZ RE Árpád Duka-Zólyomi. "Ja som principiálne nebol spokojný s celým materiálom, mám pocit, že spravodajca Erik Jürgens nepochopil, čo mal pripraviť, a necíti tú situáciu, ktorá je v karpatskej doline v tejto otázke," povedal novinárom. Odmietol kritiku, že postup Maďarska bol jednostranný a vyjadril presvedčenie, že po novele je zákon plne v súlade s požiadavkami európskych inštitúcií a berie do úvahy pripomienky susedných štátov.
Autor: Štrasburg/Budapešť (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.