Najznámejšie autorovo dielo, ktoré je beletristickým spracovaním vzniku štátu Izrael a ktoré sa zaoberá aj vznikom sionizmu, holokaustom a vysťahovalectvom Židov na Blízky východ, preložili do desiatok jazykov. Celkový náklad 600-stranového románu Exodus, ktorý sa na trhu objavil v roku 1958, činil niekoľko miliónov výtlačkov.
Rodák z Baltimore, syn poľského imigranta, debutoval v prvej polovici 50. rokov na literárnej scéne príbehom z námorníckeho prostredia Battle Cry (1953), na ktorý nadviazal špionážnym dielom The Angry Hills (1955). V románoch, ktoré napísal po kľúčovom Exoduse, sa venoval medziiným povstaniu vo varšavskom gete (Mila 18, 1961) a opätovne aj špionážnej tematike (Topaz, 1967). Cenou Johna F. Kennedyho ocenil Írsky inštitút jeho román Trinity (1976), ságu troch írskych rodín, ktorej dej sa odohráva od polovice 19. storočia do roku 1916. Po dielach The Haj (1984) a Mitla Pass (1988), v ktorých sa autor vrátil na Blízky východ, vyšiel v roku 1999 Urisov posledný román A God in Ruins. ä
Vybrané diela spisovateľa, ktorý v roku 1956 pôsobil ako vojnový spravodajca v arabsko-izraelskom konflikte a ktorý napísal aj viacero filmových scenárov, sa dočkali filmovej podoby v réžii slávnych tvorcov, konkrétne Otta Premingera (Exodus) či Alfreda Hitchcocka (Topaz).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.