Sainza a Colina McRaeho z pretekov odstúpili všetci favoriti. Aj naďalej však v priebežnom poradí vedie Richard Burns na Peugeote. Druhý Sainz stráca už iba jediný bod!
Cyperská rely je svojim charakterom veľmi blízka gréckej rely, ktorá sa konala dva týždne pred ňou. Aj tu čakali na posádky tropické teploty a náročné šotolinové trate, no oproti Grécku boli oveľa viac technickejšie a náročnejšie na jazdeckú zrelosť. Kľukaté rýchlostné skúšky výrazne spomalili priemerné rýchlosti, čo zvýšilo nároky na spoľahlivosť horšie chladených motorov. Svoje dostali aj pneumatiky, ktoré miestne drsné poľné cesty vôbec nešetrili. Centrum podujatia bolo aj tento rok v Limassole a dĺžka osemnástich rýchlostných skúšok predstavovala vzdialenosť 341 km z celkovej dĺžky trate 1185 kilometrov. V pretekoch sa očakával atak Fína Grönholma na vedúce postavenie Angličana Burnsa. Peugeotom, aj napriek vlaňajšiemu víťazstvu, však drsná cyperská trať nevyhovuje a tak sa viac dávali šance Sainzovi, ktorý tu zvíťazil v roku 2000 a o rok neskôr skončil tretí. Do hry o víťazstvo mohli prehovoriť aj Fordy a Subaru, no s ich víťazstvom sa veľmi nepočítalo. Ale ako to už býva, človek mieni a osud mení. Zaujímavým momentom bol posledný štart mladoboleslavskej Škody Octavia WRC, ktorú už v nasledujúcich pretekoch v Nemecku (25.-27. júla) nahradí novučičká Fabia WRC. Lúčenie s tak spoľahlivým autom, akým bola Octavia však nedopadlo dobre, pretože v prílišnej snahe doviesť body sa zo súťažou rozlúčil najprv Gardemeister, ktorý počas ôsmej eresky poškodil motor. "Pri jednom skoku, akých je v takýchto pretekoch veľa, sme dopadli tesne vedľa trate. To by samo o sebe nič neznamenalo, no dopadli sme na peň stromu a poškodili motor tak, že sme nemohli pokračovať," smútil za dobre rozbehnutými pretekmi Toni. Auriola zasa zradila elektronika motora o dve rýchlostné skúšky neskôr a Škoda prišla prakticky o isté body.
Boj o víťaza sa však odohrával inde. Od prvej rýchlostnej skúšky sa do čela vyštveral Peugeot vedený Rövanperom, ktorý bol najrýchlejší v úvodných troch ereskách prvého dňa. Iba v tej poslednej, štvrtej bol rýchlejší Grönholm, no jeho 28 sekundový náskok na Rovanperu ho vyniesol do vedenia po prvej etape. Iba desať sekúnd na Grönholma však strácal tretí Solberg a trinásť sekúnd štvrtý Panizzi. Všetko bolo naďalej otvorené.
Nečakaný úvod mal druhý deň, ktorý priniesol najprv odstúpenie oboch Fordov, keď tak Duvala ako aj Martina vyradil pokles tlaku oleja. Úvodná ereska druhého dňa sa však stala osudnou aj najhorúcejšiemu favoritovi, Marcusovi Grönholmovi, ktorému nápor nevydržal hnací hriadeľ. A aby mu nebolo smutno, zakrátko sa k nemu pridal aj tímový kolega Panizzi (motor) a v desiatej rýchlostnej skúške aj vedúci muž priebežného poradia, Richard Burns, ktorého tiež zradil motor. Na trati zatiaľ žiarili vozidlá Subaru, ktoré vyhrali šesť rýchlostných skúšok druhej etapy. Zatiaľ však, čo Makinen jazdil predvádzaciu jazdu, pretože jeho strata po prvom dni bola už desať minút, Solberga "jazda snov" vyniesla do čela pretekov, ktoré začal suverénne kontrolovať. Mäkinenova smola však bola na pokračovanie. Akoby nestačilo desať stratených minút zlomeným riadením v poslednej ereske prvého dňa, v druhej rýchlostnej skúške druhej etapy zlomil fínsky šampión ešte zadné koleso a nabalil ďalšiu polhodinovú stratu! Aj tak sa však nevzdával, no po desiatej ereske ho nakoniec vylúčili za prekročenie limitu v servisnej zóne. Obhajovať farby Subaru zostal teda už iba na Solbergovi. Ten však vyhral aj väčšinu rýchlostných skúšok záverečnej etapy (päť) a s jasnou prevahou a štvorminútovým náskokom(!) dorazil do cieľa pre svoje prvé tohtoročné víťazstvo. To ho v priebežnom hodnotení posunulo hneď za Grönholma na štvrté miesto a zaradilo medzi favoritov šampionátu.
Po "pohrome" v druhej etape do posledného dňa štartovalo iba osemnásť posádok a z toho iba sedem na vozidlách WRC! Bilancia viac ako krutá, no aj takéto sú preteky. Druhý skončil Rövanpera, ktorého trápila poškodená náprava. Dorážajúceho Loeba však nakoniec za sebou udržal. Výborným spestrením už aj tak nádherných pretekov bol naviac prudký letný lejak v predposlednej, sedemnástej rýchlostnej skúške, ktorý najlepšie padol Španielovi Sainzovi. Solberg za týchto podmienok veľmi neriskoval a necelých desať sekúnd straty za štvrté miesto nemalo výrazný vplyv na celkové poradie závodu. Zásluhou víťazstva sa Subaru dostalo pred Ford na tretie miesto v šampionáte a vďaka bodom za tretie a štvrté miesto zasa Citroën zmenšil náskok vedúceho Peugeota na osem bodov. To je prísľubom ďalšieho dramatického vývoja majstrovstiev sveta značiek v jeho druhej polovici, ktorá po krátkej prestávke štartuje nemeckou rely 25. júla 2003.
Výsledky 31. Cyprus Rally: 1. Solberg/Mills (SWE) Subaru Impreza WRC 5:09:12,6 h, 2. Rovanpera/Pietilainen (FIN) Peugeot 206 WRC + 4:14,0, 3. Loeb/Elena (FRA) Citroen Xsara WRC + 4:16,8, 4. C. McRae/Ringer (GB) Citroën Xsara WRC + 4:45,3, 5. Sainz/Marti (ESP) Citroën Xsara WRC + 5:42,2, 6. Hirvonen/Lehtinen (FIN) Ford Focus WRC + 8:58,7, 7. Schwarz/Hiemer (D) Hyundai Accent WRC + 13:29,0, 8. Ginley/Kennedy (GB) Ford Focus WRC + 23:57,3. (Víťazi RS: Rövanpera RS 1, 2, 3, 9 a 11, Grönholm RS 4, Makinen RS 5, 7, 8 a 10, Solberg RS 6, 12, 13, 14, 15, 16 a 18, Sainz RS 17. Viedli: Rövanpera RS 1-3, Grönholm RS 4, Solberg RS 5-18.) Priebežné poradie SM: 1. Burns 37 bodov, 2. Sainz 36, 3.Gronholm 30, 4. Solberg 29, 5. Loeb, Martin a C. McRae po 23, 8. Rovanpera 16, 9. Mäkinen 15, 10. Duval a Gardemeister 9, 12. Panizzi 6, 13. Auriol 4, 14. Robert, Hirvonen, Schwarz a A. McRae po 3, 18. Ginley 1. Značky: 1. Peugeot 81, 2. Citroën 73, 3. Subaru 47, 4. Ford 43, 5. Škoda 20, 6. Hyundai 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.