oznámil, že jeho úrad by aj naplnil voľné miesta, ale ministerstvá robia obtiaže. Nechcú ohlasovať uvoľnené kapacity. ÚŠS teda nenesie žiadnu zodpovednosť, ono organizuje len výberové konania, ale čo narobí, keď niet kam a pre koho. Uzávierka je pritom 31. augusta - aby nebolo ohrozené plnenie integračných úloh.
To je dobré, už sa preťahujú o zodpovednosť. Pointa je v tom, že ten 31.august vyhlásil ako "deadline" Dzurinda, keď dal Csákymu "poslednú šancu" (či čo to bolo). Csáky obratom zareagoval, že on prijímanie úradníkov nemá v rukách, to pán Plai. Ale - sľúbil - bude proces priebežne kontrolovať. A teraz zagágal Plai - on biela ovečka, to ministerstvá.
Kruh tu nekončí. Rezorty nemajú na nových ľudí peniaze, pýtajú od Mikloša. Mikloš ani bohovi - veľmi správne. A odkazuje, že majú nájsť "vnútorné zdroje". Po slovensky - "zoštíhľovať". Čiže prepúšťať úradníkov obyčajných, aby mohli prijať úradníkov s visačkou "euro". Rezorty hlásia, že nemôžu. A Plai teraz povedal, že môžu, ale nechcú. Toto počúvajte: "Na úradoch je prezamestnanosť, nikto nehľadá cestu zoštíhlenia a lepšieho odmeňovania". Tak riekol Plai - konečne jeden pravdovravný človek. Ako poznáme Slovensko, loptička doplachtí na Koaličnú radu a na vládu, kde väčšina postihnutých ministrov si extra peniaze presadí. Európa je predsa priorita - alebo nie?
Hoci hystéria okolo eurofondov neochabuje, tu sa na chvíľu zastavme. Peniaze z Bruselu sú - aspoň pre Plaia - dobrým dôvodom, aby sa púšťalo žilou. Otázka je, či sú to peniaze cennejšie ako peniaze daňových poplatníkov. Pretože ak šéf štátnych úradníkov priznáva, že je prezamestnanosť, tak iba priznáva, že trpí okrádanie občanov, ktorí ho živia. Teraz otvoril ústa, lebo mu hrozí, že vina bude na ňom. Pekné. Niežeby sme o prezamestnanosti v centrálnej správe štátu nevedeli aj bez Plaia - ale toto je drzosť.
Vyšli s farbou von, lebo je ohrozené čerpanie z eurofondov. Keď sa zvrtne reč na znižovanie výdavkov štátu, napríklad kvôli nižšej priamej dani, vtedy o prezamestnanosti nepočuli-neslýchali. Zatĺkajú až za hrob. Mikloš zahrá nevinný úsmev číslo štyri a poučí, že jedine "korektné a kompetentné" je merať výdavky štátu k HDP a v tomto ukazovateli sa znižujú. Rozumiete tomu - ak budeme pekne usilovne robiť a zvyšovať HDP, tak oni sa môžu povaľovať a ešte množiť, len musia dávať pozor, aby nie rýchlejšie, než rastie pridané percento hrubého produktu, vytvorené súkromným sektorom. Fantázia.
Naša náborová akcia na eurokratov je naskutku exportná agenda. Plai hovorí, že predpisy už umožňujú ponúkať maximálne ohodnotenie na úrovni 68 tisíc Sk, rezorty ale platia doteraz prijatých eurokratov iba desaťtisícovými mzdami, lebo vraj nemajú viac. Takže nie je záujem o tieto miesta. Jasné - za 15 tisíc už človek ani z postele nevstane. Ale pozor - aby sme mohli prijímať pomoc zo štrukturálnych a kohézneho fondu, je cieľový stav 1500 (slovami tisíc päťsto) eurokratov. Iba v centrále štátu. Povedzme, že nie všetci budú brať 68 tisíc. Teda nie hneď. Nech je priemer - aj s odvodmi - 50 papierov. A teraz kalkulačka: Mesačne je to 75 miliónov, na rok - jeden, dva, tri, hop - 900 miliónov. Miliarda. Iba na úradníkov, ktorých momentálne chýba štyristo.
Tu ale sranda nekončí. Aby sme z Bruselu dostali peniaze na vyhrievanú veľkokapacitnú maštaľ v Kapušanoch, Slovensko ešte musí: zriadiť agentúry rozvojové, implementačné a platobné, zaplatiť tisíce ľudí, ktorí budú písať projekty, spolufinancovať všetky realizácie z domácich peňazí v rozsahu 25-75 percent podpory, zabezpečiť na všetkých úrovniach kontrolné mechanizmy, atď. Tieto náklady - nevraviac o skrytých - sa nedajú ani vyčísliť, práve preto je isté jedno: V slávnych bilanciách, že koľko na fondoch zarobíme, resp. že či Slovensko vôbec bude v pluse, s týmito nákladmi nikto nekalkuluje. (10 miliárd je slovenský príspevok v r. 2004, maximum, ktoré môžeme v prvom roku vydolovať z fondov, je 23 miliárd Sk. Ale sto percent ešte nikto neurobil, toľko tipuje iba Dzurinda, zdravší ľudia hovoria o 30-40 percentách.)
Treba vziať aj na vedomie, že znášať náklady a spolufinancovať budeme aj úplné nezmysly. Kto videl rozvojový program Košického samosprávneho kraja, vie, koľko bije. Eurofondy sú extrémne predražený podporný program, z podstaty veci s nízkou efektivitou. Dlho sa zdalo, že je to námet na premýšľanie najmä pre "čistých platičov" únie, najmä Nemecko. Plaiove reči a rozpočet na eurokratov ukazujú, že výnosnosť eurofondov je otázka, ktorá núti k zamysleniu aj na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.