Bratislavu s Banskou Bystricou a bude sa stavať rýchlostná komunikácia medzi Zvolenom a Košicami. Dohodli sa na tom vládni politici.
Peniaze rozdelia medzi výstavbu severnej a stredo-južnej trasy. Na dostavbu severnej trasy diaľnice D1 pôjde 60 percent, na rýchlostnú komunikáciu R1 25 percent (dokončenie úseku medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom, čím sa rýchlostnou komunikáciou spojí Bratislava s Banskou Bystricou) a na južnú rýchlostnú komunikáciu R2 15 percent z vyčlenených štátnych peňazí (je to cesta medzi Zvolenom a Košicami, ktorá by mala ísť popri Lučenci a Rimavskej Sobote).
"Teraz chceme, aby sa zintenzívnili rokovania so súkromnými investormi. Aj severná časť diaľnice, aj južná vetva z Nitry do Banskej Bystrice bude dofinancovaná zo súkromných zdrojov. Tento model je naozaj reálny na rozdiel od povedzme maďarských a českých modelov. Mýto plus splácanie cez štátny rozpočet je naozaj niečo, čím sa budovanie dá financovať," hovorí podpredseda ANO Jirko Malchárek.
"Pre južnú trasu z Bystrice do Košíc budú zo štátneho rozpočtu vyčlenené peniaze len na malé obchvaty, ktoré neriešia problém vytvorenia súvislej rýchlostnej komunikácie. Južná trasa by mala byť financovaná výhradne zahraničnými investormi," tvrdí Malchárek. Podľa ministra Prokopoviča sa začnú zo štátneho stavať obchvaty obce Ožďany a mesta Tornaľa.
"Čo sa týka možnosti vstupu súkromných investorov do výstavby diaľnice D1, nemám žiadne obavy. Rokujeme s konkrétnymi skupinami podnikateľov z Francúzska, Talianska, Nemecka. A máme už schválené niektoré úseky pre čerpanie peňazí z predstupových fondov, napríklad pre vyše 30-kilometrový úsek Mengusovce - Janovce v rozpočte 12,5 miliardy korún," povedal Prokopovič, ktorý predpokladá, že súkromný kapitál by mal pokryť výstavbu asi 85 kilometrov diaľnic v rozsahu asi 64 miliárd korún.
Do hry vstúpila aj trasa navrhovaná politikmi SMK a tou je úplne južná trasa vedúca z Bratislavy cez Dunajskú Stredu, Nové Zámky, Veľký Krtíš do Zvolena. Odborníci pripravia štúdie, dajú ich na posúdenie z hľadiska životného prostredia, vypracujú realizačný projekt, územné rozhodnutie a stavebné povolenia. "Pri optimistickom variante predpokladám, že najskôr v roku 2007 bude ukončený tento proces a mohlo by sa začať so stavebnými prácami," povedal Prokopovič.
Či sa naozaj začne budovať aj táto trasa, je však nejasné. Rýchlostná komunikácia smerom na Dunajskú Stredu by bola paralelná s maďarskou diaľnicou, ktorá kopíruje naše južné hranice až po Tatabányu, ktorá je zhruba na úrovni Nových Zámkov. Od Tatabánye sa diaľnica odkláňa na Budapešť.
Rýchlostná komunikácia má trochu menšie odstavné plochy za krajnicou, môže mať ostrejšie zákruty ako diaľnica, väčšie kopce, menšie parkoviská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.