charakter a obsahuje prvky diskriminácie na etnickom základe. Podľa očakávania ho podporili ANO, KDH a SDKÚ, ministri za SMK hlasovali proti.
Dzurindov kabinet súčasne vyzval maďarskú vládu, aby neuplatňovala tie ustanovenia zákona, ktoré majú mať účinky na území SR. "Tým sa dosiahne, aby vláda nemusela na jednostranné kroky Maďarskej republiky reagovať protiopatreniami," uvádza sa vo vyhlásení. Kabinet v ňom tiež konštatuje, že maďarská vláda a parlament nevzali pri novelizácii spomínanej právnej normy do úvahy "zásadné námietky SR voči tomuto zákonu".
Vládny kabinet nemá v úmysle teraz ani v budúcnosti uzatvoriť s Maďarskom dohodu o vykonávaní tohto zákona. Toto stanovisko sa podľa nej opiera o medzinárodné právo a je v súlade s vyhlásením Národnej rady SR zo 7. februára 2002.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) označil vyhlásenie vlády ku krajanskému zákonu za legitímny a potrebný krok, ktorým dala občanom, maďarskej vláde a európskym inštitúciám najavo svoj odmietavý postoj. Odpoveď na otázku, či slovenská strana prijme protizákon, dá podľa neho prax. "V rukách to má vláda Maďarskej republiky," zdôraznil premiér.
Dzurinda zároveň odmietol stanovisko koaličnej SMK, podľa ktorej novela zákona o zahraničných Maďaroch nemá exteritoriálny a diskriminačný charakter. "Zo zákona jasne vyplýva, že občania SR môžu žiadať forinty od maďarskej vlády, ak dajú svoje deti do škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Prosím Vás, tá exteritorialita je na tisíc percent jasná všetkým," vyhlásil. Dôkazom je podľa neho aj vyhlásenie Rady Európy (RE), ktorá vyzvala Maďarsko na úpravy novely po dohode so susednými krajinami.
Maďarskú stranu vyzval, aby pomenovala vecný problém, že chce napríklad podporovať školy s vyučovacím jazykom maďarským alebo vzdelávanie. "Do 24 hodín zabezpečím účasť slovenskej časti zmiešanej komisie, nech rokujú na báze dokumentu, ktorý uznáva aj Parlamentné zhromaždenie RE," dodal.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) pred novinármi poprel, že jeho rezort pripravuje paragrafové znenie protizákona, teda právnej normy, ktorá má zabrániť uplatňovaniu zákona o zahraničných Maďaroch na Slovensku. "O tom nemám vedomosť," odpovedal Lipšic na otázku, či sa takýto protizákon pripravuje inde.
SMK nepodporila vládne vyhlásenie k novele krajanského zákona kvôli tomu, že nikto z členov vlády jej text nevidel a neexistuje jej slovenský preklad. Okrem toho SMK nesúhlasí s tým, že Zákon o zahraničných Maďaroch žijúcich v susedných krajinách má exteritoriálne účinky a diskriminačný charakter. Povedal to minister životného prostredia László Miklós). Podľa neho krajanský zákon nefiguruje na prvom mieste agendy SMK. "Pochybujem, že by to malo viesť ku koaličnej kríze, je však predčasné o tom hovoriť," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.