susedných krajinách. Vyhlásil to včera v Budapešti hovorca ministerstva zahraničných vecí Tamás Tóth. Ako zdôraznil, upravený krajanský zákon v nijakom prípade neprotirečí záujmom Slovenska. Hovorca maďarskej diplomacie v tejto súvislosti poznamenal, že napriek tomu, že sa jeden slovenský politik touto otázkou zaoberal, oficiálne kruhy takéto kroky nepotvrdili. "Protizákon sa ani nehodí do atmosféry dobrých vzťahov a dobrej spolupráce, aká medzi Maďarskom a Slovenskom je," poznamenal hovorca.
Na margo aplikácie krajanského zákona Tóth povedal, že Maďarsko je pripravené rokovať. "Ak partneri sú ochotní rokovať, nie je potrebné robiť jednostranné kroky," dodal. Právny expert rezortu diplomacie Zoltán Gábor v tejto súvislosti poznamenal, že k rokovaniam o aplikácii právnej normy nemohlo dôjsť dovtedy, kým maďarský parlament neschválil modifikáciu zákona, čím vláda dostala k rokovaniam splnomocnenie k dohode so susednými krajinami. Na otázku spravodajcu TASR týkajúcej sa výzvy RE k ďalšej úprave krajanského zákona právny expert konštatoval, že maďarská strana chápe novelizovaný krajanský zákon ako zosúladený s odporúčaniami a názormi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Benátskej komisie a Európskej komisie. Čo si však vyžaduje ďalšie rokovania, je výkon právnej normy. Gábor zopakoval známy postoj, že Maďarsko je pripravené s každým susedom, ktorí si to nárokuje, dohodnúť sa osobitne na aplikácii zákona.
"Toto je ten priestor, kde sú potrebné ešte ďalšie kroky," podčiarkol predstaviteľ maďarskej diplomacie. Na doplňujúcu otázku, či maďarská strana očakáva prvý krok zo strany Slovenska, či takýto krok je v danej situácii pravdepodobný, alebo či Maďarsko navrhne ďalšie rokovania so Slovenskom, Tóth povedal, že severný sused bol ochotný rokovať v tom čase, keď ešte podľa pôvodného znenia krajanského zákona bola situácia pre SR menej priaznivá. "Ak v tak nepriaznivých podmienkach bola ochota Slovensko sadnúť si k rokovaciemu stolu na úrovniach expertov, aj ministrov zahraničných vecí, tak maďarský rezort diplomacie si nevie predstaviť, prečo by nebola ochota rokovať teraz, keď už zákon neodporuje záujmom Slovenska, je eurokonformný, a jeho modifikovaná verzia je podstatne priaznivejšia," poznamenal hovorca. Maďarsko očakáva, aby Slovensko naznačilo, ak si nárokuje rokovanie, a maďarská strana je pripravená kedykoľvek, na akejkoľvek úrovni to uskutočniť, povedal pre TASR Tóth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.