MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc., zoopsychológ
Otázka: Náš pes plemena Labrador Retriever, je miláčikom rodiny. Žiaľ, má už 15 rokov a zdravotné problémy. Okrem onkologickej diagnózy (rakovina močového mechúra) a sivého zákalu, sa zmenilo aj jeho správanie, je podráždený, ťažko ovládateľný. Odporúčali nám jeho utratenie. Keď sme psa chceli odviesť na tento zákrok, správal sa obzvlášť agresívne a z bytu nechcel odísť, ako by cítil čo ho čaká. Dá sa táto situácia nejako vysvetliť?
Zn.: Dr. A. B. Prešov
Odpoveď: Eutanázia, t.j. zámerné bezbolestné usmrtenie (milosrdná smrť), je skutočne citlivým problémom vo veterinárnej praxi. V porovnaní s humánnou medicínou je legalizovaná. Má však svoje emocionálne pozadie zo strany majiteľa psa a členov rodiny, ak aj profesijnej a etickej vyspelosti veterinárneho lekára. Z etického hľadiska vykonať eutanáziu u zdravého zvieraťa na žiadosť klienta, je otázkou svedomia veterinárneho lekára, či tejto požiadavke vyhovie. Veterinárna etika ju neodporúča. Právna stránka veci je však na strane majiteľa zvierať, keďže je jeho vlastníkom.
Eutanázia je celkovo celosvetový problém, či už v humánnej, alebo veterinárnej medicíne. Pritom sa zdôrazňujú otázky náboženské, bioetické, slobodná voľba pacienta, klienta, riziká zneužívania, extrémneho utrpenia, pri nevyliečiteľných chorobných stavoch, atď. Pokiaľ ide o samotný výkon eutanázie, v zásade poznáme dve formy: Prvá tzv. preplnenej striekačky (priame podanie smrtiacej látky) v humánnej medicíne (Holandsko), kde je predtým povinné aplikovať hypnotikum (liek na spanie), vo veterinárnej medicíne je tento postup závislý od klienta - výška poplatku. Druhá alternatíva je forma tzv. odloženej striekačky (vedomé vynechanie komplikovaných liečebných postupov).
Pokiaľ ide o prípad psa čitateľa, z hľadiska zoopsychológie a animálnej psychiatrie sú tu isté súvislosti. Jeho zmenené správanie súvisí s vekom, s bolesťami, averziou na liečebné zákroky veterinárnych lekárov.
Chcem zdôrazniť, že pes je veľmi citlivé zviera s vysokým stupňom učenia a inteligencie, z čoho vyplýva aj jeho schopnosť empatie (vcítenie sa do situácií a nálad človeka).
U zvierat druhovo vyšších je známe, že neschopnosť abstraktného myslenia a reči, kompenzujú tzv. transcendetnými schopnosťami (nadzmyslovými, neviditeľnými). Tieto biopsychotronické vlastnosti charakterizované vyžarovaním bioenergie, ktoré sú u človeka známe okrem iného pri telepatii (informačný prenos myšlienok jedincov na diaľku), sú už dávnejšie experimentálne dokázané. Známe je napríklad z dávnoveku, že ľudia si mohli pokojne postaviť svoje obydlie tam, kde si ľahol pes - bola tam pozitívna geopatogénna zóna. Preto je možné domnievať sa, že u uvedeného psa sa blíži finále jeho života a pud sebazáchovy môže predlžovať jeho utrpenie. Bolo by zaujímavé špeciálnymi prístrojmi zmerať u neho elektromagnetické žiarenie. Nie je vylúčený prenos bioenergie majiteľa a členov rodiny, ktorí sú z danej situácie pochopiteľne smutní. Z toho dôvodu by bola vhodná eutanázia priamo v areály domu a predtým aplikovať psovi utišujúci liek, po prípade vhodné hypnotikum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.