väčšinou nájde len zemina, ale sem-tam aj poklad, ktorý by následne zafinancoval i celú stavbu.
Napríklad 24. augusta 1935 v Košiciach našli poklad, ktorý patrí medzi najväčšie na svete. Boli to dve medené schránky, v ktorých bolo skoro tritisíc zlatých mincí, 3 zlaté medaily a viac než polkilová zlatá renesančná reťaz. To všetko našli konečne raz takí, ktorým by sa to na prilepšenie naozaj hodilo. Robotníci boli medzi sebou presne toho istého názoru a nález pre istotu neohlásili. Keby to boli urobili, mohli získať jednu tretinu jeho hodnoty. Z toho by potom mohli žiť bez práce ešte aj po svojej reinkarnácii, veď hodnota pokladu je ťažko vyčísliteľná. Keďže sa tak nestalo, tak mali všetko pre seba, chodili v pohode do krčmy, kde to o pár dní aj vytárali, a tak si ich polícia už našla.
Poklad je neuveriteľne vzácny aj preto, že medzi 2920 mincami sú niektoré dokonca aj viac než 2000 rokov staré, i keď drvivá väčšina je z 15. a 17. st. Hodnotu pokladu a jeho numizmatický význam ešte viac zvyšuje aj to, že mince pochádzajú z mincovní až 11 krajín Európy. Je teda ideálny pre exkurzie z Európskej únie, lebo takmer každý štát si tam nájde tie svoje dávno pred eurom. Ináč, je veľké šťastie, že takýto pestrý nález nebol opätovne zmincovaný, tak ako to bolo u mnohých veľkých pokladov.
Predpokladajme, že vlastníkom bol boháč, ktorý v neistom čase protivládnych vzbúr postrádal v Košiciach banku, a tak si poklad vložil radšej do zeme. Stalo sa to na Hlavnej ulici 68, kde sídlila tzv. & Spišská komora. Budova, hoci mala historickú hodnotu, bola za 1.čs. republiky z veľkej časti zbúraná, a na jej mieste bola postavená nová, už nie taká historická. To bola na jednej strane škoda, ale inak by sa asi tento poklad nenašiel.
Keď už teda bol na svete, tak aby sa zas nestratil v rukách gangsterov, vybudovali preňho v podzemí Východoslovenského múzea poriadny trezor. Ešte predtým však putoval na vedecký rozbor do Bratislavy a Prahy.
V našom bývalom hlavnom meste sa ocitol práve počas vojny, keď fašisti už šli po jeho stope, ale vďaka obetavosti pracovníkov Národního musea, ktorí ho ukryli, zostal kompletne zachovaný. Takto je aj vystavovaný od 70-teho roku, a vy hoc aj ste možno nikdy veľa peňazí pokope nevideli (lebo používate len platobné karty), máte teraz takúto možnosť.
(z pripravovanej knihy sprievodcu Milana Kolcuna a fotografky Magali Bon)
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.