Tento stav záťaže, mobilizácie organizmu poznáme viac či menej dôverne všetci. V boji proti tomuto nášmu spoločnému nepriateľovi je prezieravé spojiť sily viacerých múdrych hláv.
Najčastejšie sa obraciame na blízke okolie, na priateľov, manžela či manželku, v ideálnych prípadoch na rodičov a deti. Chápajúce zázemie, kde môžeme hľadať radu, povzbudenie a ukľudnenie, má veľký význam v boji proti stresu. Žiaľ, nie vždy sú odborné znalosti našich najbližších dostačujúce. Na druhej strane vyhľadať odbornú pomoc psychológa alebo psychiatra sa mnohým zdá ako predčasné riešenie. Potom stačí vyhľadať na súčasnom knižnom trhu z pomerne širokej ponuky literatúru, zameranú na pestovanie duševnej vyrovnanosti.
Niektorí namietnu, že ani pri najlepšej vôli nemajú na čítanie čas. Potom je dobré zapamätať si, že pocitmi nepohody ak reakcie na záťažové vonkajšie okolnosti trpí okolo 40 % ľudí. Príznaky sa objavujú aj u ľudí, ktorých mnohí považujú za "silných ", "odolných" a pod.
Prežívanie stresu však ešte neznamená duševnú chorobu. Vyžaduje si však prehodnotenie štýlu života a plán, ako život zmeniť tak, aby neviedol k takej nepohode.
Záverom prijmite päť základných rád v boji proti stresu zostavených americkými vedcami z univerzity v Iowe:
- Nepripúšťajte si zbytočné starosti (nezmeníte nezmeniteľné).
- Buďte optimistickí (zostáva ešte polovica pohára, nie polovica chýba).
- Behom dňa skúšajte hlboké vdychy a výdychy ("vydýchate" vnútorné napätie).
- Naučte sa sami seba odmeňovať (darček pre radosť, kino, večer s priateľmi, relaxačné prestávky len pre seba, koníčky, príjemný víkend).
- Veciam, ktoré často používate, určte doma pevné miesto, aby ste ich stále nehľadali.
To, čo sme uviedli sa vám nemusí zdať objavné. Nezabudnite, že najjednoduchšie veci sú najúčinnejšie. Skúste ich preto istý čas dodržiavať a uvidíte, či sa váš životný pocit začne meniť k lepšiemu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.