prerozdeľovacieho mlyna. Medzi jeho kolesami sa vždy - a zase z podstaty veci - časť výpalného vyparí a to isté obyvateľstvo sa potom iba čuduje, ako skvele prosperuje úradníctvo, aparát a politici. Zvyšovanie daní je najprimitívnejší trik na nakŕmenie nenažratého molocha, ktorému nikdy nie je dosť.
Z tejto pozície sú kritiky včerajšieho schvaľovania daňových zákonov v NR SR úplne oprávnené. Pokiaľ ide o benzín a cigarety, teda zvýšenie spotrebných daní (SD), Ivan Mikloš mal dve ľudskejšie možnosti, ako pokryť jarné výpadky rozpočtových príjmov: Mohol navrhnúť škrtenie výdavkov (napr. poľnohospodári, železnica, štátny aparát) a keby to neprešlo, tak navýšiť deficit. Ten je isteže zlý tiež - a zase z princípu. Ale: vzhľadom na rozsiahle systémové zmeny, ktoré sa pripravujú vo viacerých sektoroch, by išlo o akceptovateľný deficit - deficit reformný, ktorý by sa splácal v budúcnosti nie štátnymi obligáciami a novými dlhmi, ale rýchlejším hospodárskym rastom.
Mikloš zvolil najľahšiu cestu. Ale aj z dôvoru, že tieto zvýšenia sa kalkulovali od 1.januára. Čiže zároveň treba povedať, že zvýšením SD od augusta bude cenový náraz začiatkom r. 2004, keď sa idú ďalej deregulovať energie, podstatne miernejší. Experti, ktorým sa dá veriť, už spočítali, že dopad augustového zdraženia bude asi v ráde JEDNEJ ŠESTINY cenového nárastu začiatkom tohto roka. Takže sa nezbláznime. Len pre zaujímavosť - kvôli vstupu do EÚ stúpnu cigarety do 5 rokov ešte o 100 percent.
Zjednotenie sadzieb DPH na 19 percent je úplne z iného súdka - nemá nič s plátaním tohtoročných príjmov, je už súčasťou daňovej reformy a teda účinné až od 1.januára. Aj tu platia obe vyššie výhrady - lepšie by bolo krátenie výdavkov budúcoročného rozpočtu, alebo aspoň uvoľnenie deficitu, eventuálne kombinácia oboch prvkov. Mimo toho je ale kritika 19-percentnej DPH úplne nekorektná. Nedá sa totiž oddeliť od druhého kroku, ktorý príde v septembri - zjednotenia sadzieb daní z príjmov tiež na 19%. Súbežné spustenie týchto dvoch opatrení by malo zhruba byť fiškálne neutrálne, čo znamená, že objem vybraných prostriedkov od obyvateľstva zostane približne rovnaký ako pri súčasných sadzbách. Mikloš a oponenti sa sporia akurát o to, či sa záťaž zvýši alebo zníži - o cca 1 percento, čo je nič.
Najpodstatnejšie na celom je, že zavedenie tzv. rovnej priamej dane je ten najlepší rozvojový impulz, aký pod slnkom existuje. To dokazujú skokové rasty HDP v krajinách, kde nízke, resp. rovné daňové sadzby zaviedli. V konečnom dôsledku strednodobo na daňovej reforme teda nemôže prerobiť nikto - jednoducho preto, lebo krajina s najkvalitnejším daňovým systémom v širokom-ďalekom okolí bude bohatnúť. Zmení sa akurát štruktúra platených daní - zaťažená bude viac spotreba, menej práca. A to je aj spravodlivé, aj rozumné. Ak - s ťažkým srdcom a totálnym neporozumením - prekročíme výhradu výdavkov a výhradu deficitu, zjednotenie DPH na 19 percentách je v celkovom kontexte správny krok.
Nesprávne je preto vykrikovanie napr. pojašeného Sergeja Kozlíka, ktorý "pokladá schválenie noviel týchto zákonov za koniec sociálneho štátu". Ha-ha, keby mal pravdu, nič lepšieho sa nám nemôže stať. Tzv. sociálny štát je olovená guľa na nohe ekonomiky a jeho koniec by bol požehnaním. Bohužiaľ, koniec to ešte zďaleka nebude a Kozlík sa mýli fatálne - zvyšovanie daní až do neba je predsa základnou charakteristikou práve tzv. sociálneho štátu. Akurát toto zvýšenie DPH sa nerealizuje preto, aby sa viac prerozdeľovalo. Našťastie - ale čo s takým ekonomickým expertom?
Zaujímavá je "najväčšia chyba", ktorú odhalil Robert Fico: nová daňová legislatíva nebola schválená v spolupráci s opozíciou, čo znamená, že bude mať krátkodobý charakter, iba po výmenu vlády. To je vážne varovanie, hodné zápisu pre pamäť - po najbližšie voľby.
Na daňovej kauze sa dá aj krásne odsledovať, ako sa presadzujú lobisti a záujmové skupiny. Výnimku pri zvyšovaní DPH si vybojovali napr. malé pivovary. To je neskutočné, ale - diferenciácia "je v súlade s európskou normou". Taká kravina! Platí jedno - všetky výnimky sú rakovinou ekonomiky a semeniskom korupcie. Každý si vie nájsť dobré zdôvodnenie, prečo práve on má byť zvýhodnený. Dohromady je z toho labyrint úľav a výnimiek, ktoré generujú ďalšie a sú cestou do pekla. Je dobré, že aspoň pri DPH sa žiadne výnimky neujali. Hoci lobisti od pivovarov, výrobcov liekov, vydavateľských domov, syndikátu novinárov sa dobreže nepotentovali.
Zvyšovanie daní je vždy svinstvo. Včerajšok bol ale predovšetkým o naštartovaní daňovej reformy, ktorá bude v porovnaní so súčasným systémom nie krokom, ale skokom dopredu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.