Poslanci zvýšili spotrebnú daň na alkohol, cigarety a benzín
Bratislava - Poslanci parlamentu schválili zvýšenie spotrebných daní od augusta. Znamená to, že ceny cigariet, piva, benzínu a nafty budú obsahovať
Jaroslav Čúrny
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vyššiu daň a stanú sa drahšími. Aby zákon začal platiť, musí ho podpísať prezident. Jeho hovorca avizoval, že prezident sa rozhodne na základe analýzy dosahov na ekonomiku a spotrebiteľa.
Daň, ktorú platia spotrebitelia z benzínu a motorovej nafty, sa od 1. augusta 2003 zvýši o 2,70 až 3,50 Sk na liter. Podľa odhadov Ministerstva financií SR sa za päť mesiacov roku 2003 zvýšia príjmy štátneho rozpočtu z titulu zvýšenia dane z minerálnych olejov asi o 1,8 miliardy Sk.
Najvýraznejšie zdraženie pocítia fajčiari. V porovnaní s dneškom stúpne daň na škatuľku cigariet o deväť korún. Fungovanie trhu však umožnilo, že podstatnú časť zdraženia už majú fajčiari za sebou. Ceny stúpli takmer vzápätí po oznámení zámeru zvýšiť dane. Spotrebná daň z krátkych i dlhých cigariet sa teda zvýši takmer o 50 percent, a to z 0,95 Sk/kus na 1,40 Sk/kus. Daň z tabaku bude vyššia o 350 až 470 Sk/kg podľa druhu.
Spotrebná daň z piva sa zvýši o 20 Sk na hektoliter a stupeň, čo sa premietne do zvýšenia ceny pollitrovej fľaše piva asi o 1,20 Sk. Poslanci pritom akceptovali návrh na nižšiu daň pre produkciu malých pivovarov, v ich prípade sa jej sadzba zvýši len o 7 Sk na hektoliter a stupeň. Najnižšie rozdiely - od jednej do troch korún za fľašu - budú v obchodoch. Reštaurácie môžu predávať pivo aj drahšie, v závislosti od toho, či si budú chcieť udržať dnešné marže.
Spolu so spotrebnými daňami poslanci odobrili aj návrh ministerstva financií na zjednotenie dane z pridanej hodnoty na 19 percent. Účinnosť sa v tomto prípade predpokladá až od januára.
Schôdza pokračovala rokovaním o vládnom návrhu zákona o skončení činnosti a spôsobe likvidácie Fondu detí a mládeže (FDaM), ktorý zanikne k 1. septembru a vstúpi do likvidácie. Poslankyňa HZDS Ľudmila Mušková v rozprave žiadala vrátiť návrh predkladateľovi rezortu školstva, aby doplnil informácie o hospodárení FDaM, ako aj hospodárení Nadácie mládeže Slovenska, na ktorú bola časť majetku prevedená. Kvôli nedostatočnému počtu poslancov však bolo hlasovanie odložené.
Zákonodarci nerozhodli ani o návrhu zákona o zriadení špeciálneho súdu, ktorý predpokladá vznik špeciálnej prokuratúry a špeciálneho súdu zameraného na boj proti korupcii a organizovanej kriminalite. Predkladateľ minister spravodlivosti Daniel Lipšic zdôraznil, že ak štát chce, aby sudcovia a prokurátori rozhodovali v závažných kauzách slobodne, treba im garantovať dlhodobú bezpečnosť. To podľa neho umožní práve predložený zákon. Účelom návrhu je vytvoriť špecializované orgány na odhaľovanie, vyšetrovanie a trestné stíhanie korupcie a organizovaného zločinu. Špeciálna prokuratúra bude osobitnou súčasťou Generálnej prokuratúry SR s pôsobnosťou na celé územie SR.
Poslanci na 13. schôdzi neprerokovali celkovo 13 bodov, ktoré sa spolu s dvoma spomínanými presúvajú na júlovú 15. schôdzu NR SR. V druhom čítaní tak budú na budúci týždeň rozhodovať napríklad aj o novele interrupčného zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.