späť do vlasti. Pred Putinom vykonal štátnu návštevu Británie naposledy v roku 1874 cár Alexander II., ktorý sa zúčastnil na svadbe svojej dcéry so synom vtedajšej britskej kráľovnej Viktórie.
Po záverečnej ceremónii v Buckinghamskom paláci, kde sa s Putinom a jeho manželkou Ľudmilou rozlúčila kráľovná Alžbeta II., vyrazila prezidentská kolóna na letisko.
Putin sa v Británii stretol nielen s panovníčkou, ale zúčastnil sa na konferencii o energetike a stretnutí s britskými podnikateľmi a napokon aj s premiérom Tonym Blairom. Na spooločnej tlačovej konferencii Blair vyhlásil, že vzťahy Británie s Ruska sú najpevnejšie za ostatné roky. Blair tiež zložil poklonu svojmu hosťovi a uviedol, že Putin vo funkcii prezidenta priniesol nádej nielen Rusom, ale aj zvyšku sveta. Britský premiér dodal, že i keď boli prístupy oboch krajín k vojne v Iraku rozdielne, Londýn a Moskva majú rovnaké názory na boj proti extrémizmu a terorizmu a na zastavenie vývoja zbraní hromadného ničenia v nestabilných štátoch.
Obe krajiny podpísali dohodu o spolupráci na vybudovaní plynovodu, ktorý bude dopravovať nerastné bohatstvo Ruska do Nemecka, Holandska a samozrejme Británie. Putin už na začiatku svojej návštevy naznačil, že chce pochovať rozdielne názory oboch krajín na Irak a sústrediť sa na zahraničné investície do ruskej ekonomiky a to sa mu, ako sa zdá, podarilo. Británia sa stáva najväčším zahraničným investorom v Rusku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.