so slepým a nepružným presadzovaním postoja. Vyhlásil to maďarský premiér Péter Medgyessy v rozhovore pre vojvodinský denník Magyar Szó vychádzajúci v maďarskom jazyku.
Šéf kabinetu poukázal na to, že Budapešť viedla dlhé, opakujúce sa rokovania o krajanskom zákone s Európskou úniou, Radou Európy (RE), Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, aj s predstaviteľmi susedných krajín. Maďarsko sa podľa jeho slov snaží o to, aby sa zrodili rozumné kompromisy. Medgyessy tak reagoval na rezolúciu RE, ktorá v stredu zaujala stanovisko ku krajanskému zákonu na základe hlásenia holandského poslanca Erica Jürgensa.
U našich južných susedov sa prehlbuje konflikt vnútropolitickej scény v súvislosti s otázkou Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Kým opozícia tvrdí, že stredajšia rezolúcia RE o krajanskom zákone je markantným fiaskom maďarskej diplomacie, druhá strana pripisuje štrasburský nezdar predchádzajúcej vláde Viktora Orbána.
Hlásenie Erica Jürgensa a rezolúcia RE je skutočne neúspechom, a to neúspechom predchádzajúcej Orbánovej vlády, vyhlásil minister zahraničných vecí a šéf vládnych socialistov László Kovács v reakcii na opozičný názor o fiasku terajšej diplomacie. Európsky dokument totiž nekritizuje teraz upravený krajanský zákon, ale právnu normu, ktorá sa viaže k vláde Zväzu mladých demokratov (FIDESZ). Kovács sa domnieva, že ak by mladí demokrati nerobili prekážky v zrýchlenom legislatívnom konaní, tak by novela zákona bola odhlasovaná o týždeň skôr, tak by aj poslanci Parlamentného zhromaždenia RE mali dostatok času k dôkladnému posúdeniu modifikovaného zákona. "V tom prípade by ani necítili potrebu, aby Maďarsko vyzvali k ďalším rokovaniam," dodal šéf maďarskej diplomacie, podľa ktorého Maďarsko je pripravené rokovať so susedmi o vykonávacích predpisoch tohto zákona.
Politik opozičných mladých demokratov a bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh vyhlásil, že vláda sebauspokojivým spôsobom privítala tie časti rezolúcie RE, ktoré hovoria o nutnosti ďalšej úpravy právnej normy. Podľa Németha prišiel čas, aby maďarská vláda začala uplatňovať krajanský zákon a začala vyplácať podporu zahraničným maďarským rodinám. "Je to zodpovednosť kabinetu voči 700 000 držiteľom maďarských preukazov," dodal predstaviteľ opozície, podľa ktorého jednostranné ústupky terajšej vládnej garnitúry nepomáhajú situácii, a susedia tieto ústupky vnímajú ako slabosť. Mladí demokrati nepodporili v máji závery Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT), ktoré odsúhlasili predstavitelia organizácií maďarských krajanov zastupujúcich vyše 90 percent Maďarov v zahraničí, a opozícia nepodporila ani zrýchlené legislatívne konanie parlamentu v súvislosti s prijatím úpravy krajanského zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.