sídlom čelných predstaviteľov krajiny. Hoci budova Národnej rady je mnohým architektom tŕňom v oku ako socialistické monštrum, hyzdiace starú časť Bratislavy, o sídle Úradu vlády platí pravý opak. Rozprestiera sa na pozemku niekdajšieho letného arcibiskupského sídla a spolu s prezidentským palácom je priamo v srdci mesta. O jej bezproblémový chod, ktorý sa netýka štátnických a štátnych povinností, sa stará vyše dvesto ľudí, ktorí majú na starosti kosenie trávnika, opravu a údržbu áut, ako aj prípravu jedál. Premiér a členovia vlády tu majú k dispozícii dve budovy.
MT: Kde obeduje vláda i zamestnanci
Na prípravu jedál je určená neveľká miestnosť v suteréne. Pripravujú sa tam jedlá pre vládu, recepcie či pre medzinárodné návštevy, ale aj pre bežných zamestnancov úradu, čo sa stravujú vo vlastnej jedálni o poschodie nižšie. V kuchyni je zamestnaných osem kuchárov a pomocných kuchárok, podávanie jedál zabezpečujú štyria čašníci. V účelových zariadeniach Úradu vlády spolu s hotelom Bôrik pracuje 33 kuchárov a 24 čašníkov. Títo ľudia v priebehu jedného roka navaria a roznesú jedlá takmer za dva a pol milióna korún, čo predstavuje 64 101 obedov!
Nesmie to však byť na úkor kvality, prízvukuje Mareš: "Kontrola sa začína už pri výbere dodávateľov. Tovar sa nekupuje hocikde, na trhovisku alebo podobne. Pri všetkých akciách, na ktorých sa zúčastňujú dôležité osoby, je určitý režim - kontrolujú sa samotné suroviny, priebeh prípravy a nakoniec sa z každého jedla odkladá vzorka. Zdravotným prehliadkam sa pravidelne podrobujú aj zamestnanci, všetci vlastnia zdravotné preukazy."
Práve o rekonštrukcii a rozšírení kuchyne sa momentálne vážne uvažuje: "Vybavenie je zhruba dvadsať- až dvadsaťpäťročné. Pôvodne bola kuchyňa plánovaná len na dokončovanie stravy, teda nie na jej kompletnú prípravu. Je to dosť malé na to, že sa tu pripravuje zhruba tých tristo jedál denne." Rekonštrukcia sa plánuje na budúci rok, pričom ide aj o hygienické kritériá.
MT: Štvrtkový obed členov vlády
Kuchyňa na Úrade vlády má medzi ministrami dobré meno, žiadny z oslovených sa na stravu nesťažoval. Zatiaľ posledný vládny obed na úrade absolvovali členovia Dzurindovho kabinetu vo štvrtok. Ako predjedlo sa podával šalát, po ňom nasledovala zeleninová polievka a hlavné jedlo - vyprážaný rezeň v cestíčku so zemiakmi. Na záver bol ako vždy zákusok, tentoraz venčeky. Pred obedom býva aj aperitív, naposledy sa gratulovalo Pavlom, takže prípitok nechýbal. Pilo sa karpatské brandy špeciál a aj na hodine otázok a odpovedí v parlamente bolo badať veselšiu náladu ministrov.
Ľudovít Kaník si jedlo na úrade pochvaľuje. "Som nenáročný, dobre tam varia. Stále je iná polievka. Na pitie aj pivo, ak niekto chce."
Ivan Mikloš: "Nevyberám si jedlá. Zjem všetko. Dnes som mal napríklad rezeň a slepačiu polievku. Prípitok bol, ale len symbolický."
László Gyurovsky: „Som spokojný. Navaria tam pre každého, ak chce niekto vegetariánske jedlo, pripravia mu ho. Naposledy som tam jedol polievku, mám pocit, že bola fazuľová. Potom teplé predjedlo, nejaké halušky. Hlavné jedlo bol losos so zemiakmi a na záver zákusok."
Asi najspokojnejším stravníkom na Úrade vlády je László Miklós. Hovorí o sebe, že je "polievkár". "Musím povedať, že polievky sú tam skutočne veľmi dobré. Aj dnes (štvrtok - pozn. red.) mi veľmi chutilo. Mali sme zeleninovú polievku s karfiolom. Polievky mi na Úrade vlády chutia najviac." Čo sa týka druhého jedla, to vraj býva veľmi kvalitne spravené, ale sem-tam ministrovi aj nechutí. "Niežeby to bolo uvarené zle, ale mne skrátka chutí niečo iné."
MT: Doprava
Dopravu členov vlády zabezpečuje Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Autá vo vlastníctve Správy zariadení slúžia pre vyše dvesto zamestnancov Úradu vlády. Roman Mareš: "V autoparku máme približne štyridsať vozidiel s tým, že sa pravidelne obmieňajú staré za nové. O všetky vozidlá sa vo väčšinou staráme sami. Ide o základnú údržbu, výmenu náplní, prezúvanie pneumatík. V prípade väčších opráv sa ide do servisu." Povedané rečou čísel - v priebehu jedného roka najazdia tieto vozidlá 1,217 milióna kilometrov a na nákup pohonných látok sa minie takmer šesť miliónov korún. V minulom roku pribudli v autoparku štyri autá značky Škoda Superb a Volkswagen Passat v hodnote viac ako päť miliónov korún.
MT: Koľko zarábajú?
Chceli by ste pracovať pre slovenského premiéra a starať sa o pohodlie niektorých našich ministrov? Vedzte, že to nie je až také lukratívne, ako by sa mohlo zdať. Priemerný zárobok zamestnancov Úradu vlády dosiahol za rok 2002 sumu 13 618 korún, čo je o tisíctristo korún viac, ako v predchádzajúcom období. Priemerná mzda v porovnaní s minulým rokom pritom stúpla o necelých desať percent. Na platy bolo teda z rozpočtu vyčlenených viac ako tridsaťtri miliónov. Naopak, klesol počet odpracovaných hodín v nadčasoch, zamestnanci v priebehu roka spolu odpracovali 23 401 nadčasových hodín. Ako zamestnancovi sa vám však oplatí oslavovať významné životné jubileum, vtedy vám vyplatia odmeny vo výške jedného mesačného platu.
MT: KTO SA STARÁ O MINISTROV
Administratívno-riadiace funkcie: 51 ľudí
Vedúci úseku: 3
Vedúci účelového zariadenia: 7
Správca účelového zariadenia: 2
Prevádzkar: 6
Vedúci oddelenia: 7
Referenti: 26
Obslužné a výkonné funkcie spolu: 152 ľudí
Čašníci: 24
Kuchári: 23
Pomocné kuchárky: 10
Údržbári: 26
Vodiči: 23
Upratovačky chyžné: 16
Práčky: 5
Skladníci: 5
Recepční - vrátnici: 18
Reprografici: 2
Údaje zahŕňajú všetky účelové zariadenia Úradu vlády vrátane hotela Bôrik.
Autor: Tomáš HOLETZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.