na trhu nebudú potrebné lieky. Alebo budú také drahé, že pacienti si ich nebudú môcť dovoliť. Zdravotnícke zariadenia zasa nebudú mať na nákup zdravotníckeho materiálu a prístrojov.
Daň na lieky a zdravotnícky materiál je dnes 14 percent, 19 percent by sa malo podľa plánov vlády platiť od januára. "Ceny liekov výrazne vzrastú. Daň na lieky za posledné tri roky vzrástla zo 6 na 19 percent. Lieky u nás budú oveľa drahšie ako v zahraničí. Pacienti to nezvládnu," hovorí Andrej Reiner z Asociácie distribútorov liekov.
Organizácie pacientov varujú tiež. "U niektorých diabetikov sú doplatky za lieky neúnosné už teraz. Keď nemajú peniaze na inzulín, svojvoľne si znižujú dávky a menia si predpísanú stravu," hovorí Eva Madajová z Asociácie na ochranu práv pacientov.
"Dnes doplácam na lieky asi 270 korún mesačne. Po zavedení fixného poplatku a 19-percentnej dane by to malo byť 1640 korún," nechal sa počuť Ján Ťapák, ktorý pravidelne chodí na dialýzu.
"Už je prekročená hranica sociálnej únosnosti. DPH nakoniec zaplatí pacient," tvrdí Peter Mihálik, prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Zdravotníci upozorňujú, že v zdravotníctve nefungujú trhové mechanizmy. "Pri nákupe zdravotníckeho zariadenia zaplatia DPH, ale nemôžu ju odpočítať. Ak sa zaťažia vstupy, automaticky by sme mali zvýšenie premietnuť do ceny. Máme však regulované ceny," hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.
Farmaceutické firmy hrozia, že stiahnu svoje lieky z trhu. Od 1. júna už nemôžu znižovať výšku doplatku pacienta a ovplyvňovať tak spotrebu. Doplatok bude na príslušný liek pevne stanovený. Spolu s vyššou daňou to podľa nich spôsobí, že pre pacienta budú lieky pridrahé, nebudú sa predpisovať a firme sa neoplatí ich k nám dovážať.
Slovensko sa výškou DPH na lieky zaradí v Európe podľa asociácie distribútorov hneď za Dánsko a Nórsko. "Prečo máme mať najvyššiu daň na lieky? Smernice Európskej únie umožňujú nižšiu sadzbu dane, dokonca 5 percent a menej. Je dosť veľký luxus nevyužiť túto výnimku," hovorí Vladimír Devečka z Asociácie distribútorov liekov.
Ministerstvo zdravotníctva je zatiaľ k protestom zdržanlivé. "Rokujeme s ministerstvom financií. Ono má svoje ciele, my máme tiež svoje. Uvidíme, kde sa dohodneme," hovorí Peter Pažitný, poradca ministra zdravotníctva.
Podľa Petra Fiňďu, poradcu ministra Zajaca pre liekovú politiku, je predčasné strašiť pacientov nedostupnými liekmi. "Zvýšená cena lieku neznamená vždy, že viac bude platiť pacient. Môže sa zvýšiť úhrada zdravotnej poisťovne."
Fiňďo je proti nulovej DPH na lieky, lebo štát by tých 19 percent musel zobrať z dotácie do zdravotného poistenia. "Keď bude 19-percentná daň na lieky, bude štát môcť poskytnúť viac peňazí do zdravotného poistenia," povedal. Vyššie príjmy rozpočtu pre vyššiu daň môžu znamenať aj vyššie dôchodky a sociálne dávky.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.