iného uľahčí prepustenie zamestnancov nedosahujúcich požadovaný pracovný výkon. Od 1. júla sa tiež zvyšujú dôchodky o 6 percent a pristupuje sa aj k navýšeniu súm životného minima.
V zmysle nového Zákonníka práce bude môcť dať zamestnávateľ pracovníkovi na dobu určitú výpoveď aj bez udania dôvodu, avšak s doplatkom mzdy za celý čas, ktorý mal v zmluve dohodnutý. Pracovná zmluva na dobu určitú sa bude dať dohodnúť najviac na tri roky, pričom v niektorých prípadoch, vrátane dôchodcov, ju bude možné opakovane predlžovať. Dĺžka výpovednej lehoty sa zjednocuje na najmenej dva mesiace a u tých, ktorí pracujú vo firme viac ako 5 rokov, na minimálne tri mesiace. Pri prepustení si pritom zamestnanec bude musieť vybrať, či využije výpovednú lehotu alebo si vezme zodpovedajúce odstupné.
Novela ruší dohody o pracovnej činnosti, ktoré sa často zneužívali na čiernu prácu a namiesto nich zavádza nové formy kratších pracovných časov do 20 hodín s možnosťou ľahšieho prijímania aj prepúšťania zamestnancov. Brigádnické práce študentov, ako aj dohody o vykonaní práce zostávajú naďalej v platnosti.
Maximálny týždenný pracovný čas u jedného zamestnávateľa sa novelou skracuje z 58 hodín na 48 hodín vrátane nadčasov, ľudia však po novom nebudú časovo obmedzení v privyrábaní si vo viacerých zamestnaniach. Povolený rozsah nadčasov sa zvyšuje na 400 hodín ročne, z toho 150 hodín bude môcť zamestnávateľ nariadiť a pri ďalších 250 hodinách bude potrebovať súhlas pracovníka. Novinkou v zákonníku je aj to, že nezakazuje manželom vzájomne sa zamestnávať a zamestnávateľovi viac neumožňuje zisťovať sexuálnu orientáciu pracovníka.
Oddnes sú účinné aj ďalšie zmeny v sociálnej oblasti, okrem iného zvýšenie dôchodkov o 6 percent, ktoré sa na základe príslušného zákona schváleného parlamentom týka starobných, invalidných, čiastočných invalidných dôchodkov, dôchodkov za výsluhu rokov a vdovských a sirotských dôchodkov, priznaných pred 1. januárom 2004.
Po novom sa upraví aj vdovecký dôchodok z 2 222 Sk na 2 356 Sk. Maximálny súhrn vyplácaných dôchodkov bude po zvýšení namiesto súčasných 8 697 Sk predstavovať 9 219 Sk.
Ministerstvo práce ako každý rok zvyšuje od júla sumy životného minima, a to pre plnoletého jednotlivca z 3 930 Sk na 4 210 Sk, pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú osobu alebo zaopatrené neplnoleté dieťa 2 750 Sk na 2 940 a v prípade nezaopatreného dieťaťa 1 780 Sk na 1 910 Sk. Životné minimum predstavuje hranicu hmotnej núdze občanov, štát však tým, ktorí sa v nej ocitnú, dopláca dávkou sociálnej pomoci len do stanovených súm. Tou je v prípade vlastného zavinenia si chudoby od januára tohto roka 1 450 Sk mesačne a v prípade objektívnych príčin zlej sociálnej situácie 2 900 Sk pre dospelého, na zaopatrené neplnoleté dieťa 1 000 Sk a v prípade nezaopatreného dieťaťa 1 600 Sk.
Na sumy životného minima sú však naviazané viaceré dávky, napríklad sociálne dôchodky a dôchodky ako jediný zdroj príjmu. Sociálny dôchodok môže Sociálna poisťovňa od júla priznať až do výšky aktuálneho životného minima, teda 4 210 Sk a ak je naň odkázaný ešte ďalší rodinný príslušník dôchodcu až do 7 150 Sk mesačne. Príslušné druhy dôchodkov, ktoré sú jediným zdrojom príjmov penzistu, zvýši poisťovňa na 4 631 Sk a ak z neho žijú viacerí v domácnosti, tak na 7 865 Sk.
Životné minimum ovplyvňuje aj okruh ľudí, ktorí môžu žiadať o rôzne príspevky, kompenzujúce zdravotné postihnutie. Príspevok na osobnú asistenciu tak budú môcť od júla dostať tí, ktorých príjem dosahuje najviac 12 630 Sk na peňažný príspevok za opatrovanie budú mať nárok ľudia s príjmom najviac 2 526 Sk. V júli Sociálna poisťovňa aj nanovo posudzuje povinnú účasť samostatne zárobkovo činných osôb na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení, ktoré jej do konca júna musia preukázať svoj minuloročný príjem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.