obavách politikov sa ho zúčastnila tesná nadpolovičná väčšina občanov a áno únii povedalo 92 percent z nich. Na zavŕšenie integrácie bol však nevyhnutný aj súhlas ústavnej väčšiny parlamentu.
Okrem komunistov nehlasoval za zmluvu ani poslanec za SDKÚ Zoltán Horváth, pretože mu zlyhalo hlasovacie zariadenie. "Ja som riadne hlasoval, navyše ma ešte poslanec Liška kontroloval," vysvetlil poslanec, ktorého samotného výsledok hlasovania prekvapil.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský privítal, že na Slovensku sa končí úsilie o vstup krajiny do EÚ a ocenil činnosť všetkých najvyšších ústavných činiteľov. "Som presvedčený, že ak budeme postupovať spôsobom spoločným tak ako doteraz, že Slovensko čakajú lepšie chvíle," zdôraznil. Šéf parlamentu je presvedčený o tom, že slovenskí vyjednávači konali zodpovedne v záujme všetkých občanov SR a dosiahli maximum, čo dosiahnuť pri rokovaniach mohli. Hrušovský novinárom priznal, že asi 5000-stránkový text zmluvy nečítal celý. Venoval sa hlavne právnym otázkam.
Aj prezident Rudolf Schuster vyzdvihol jednotu politickej scény. "V tomto prípade sme naozaj boli jednotní a ani raz sme nezakolísali," zdôraznil prezident, ktorý sa zúčastnil na rokovaní NR SR o prístupovej zmluve. Zároveň ocenil prácu hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa. "Vyjednané podmienky pre Slovensko nie sú zlé," doplnil prezident. V súvislosti s odmietavým stanoviskom komunistov sa Schuster domnieva, že robia chybu.
Za úspešné smerovanie Slovenska do EÚ patrí podľa premiéra Mikuláša Dzurindu vďaka aj opozícii, ktorá pridala svoj hlas do proeurópskeho prúdu. Premiér ocenil jednotu koaličného a opozičného tábora v takejto dôležitej veci, ktorá je národným záujmom krajiny. "V istých oblastiach sa teším vskutku zvyšujúcej sa politickej kultúre," doplnil. Hlasovanie komunistov proti zmluve premiér nechcel komentovať. "To je taký smutný príbeh. Takéto nápady skoro prekuknú aj občania," dodal.
Predseda ANO Pavol Rusko označil prijatie zmluvy za krok, ktorý končí teóriu a prináša prax. "Teraz už zostáva len maličkosť. To, k čomu sme sa zaviazali, aj splniť. Slovensko má jeden z najlepších hokejových tímov na svete. Myslí si niekto, že by Šatan, Bondra či Bartečko boli takí skvelí hokejisti, ak by hrávali domácu súťaž?" dodal Rusko s tým, že vyrástli v konkurencii s najlepšími, čo je cesta aj pre Slovensko.
Predseda opozičného HZDS Vladimír Mečiar označil prijatie zmluvy za výkon rozhodnutia občanov z májového euroreferenda. Či však bude Slovákom v EÚ lepšie, záleží len na nich. "Budú sa vedieť prispôsobiť možnostiam a využiť ich?" spýtal sa Mečiar.
Slovensko bude v EÚ dlhodobo zohrávať druhoradú úlohu, čo vyplýva z podmienok, ktoré pre SR vyjednala vláda, a miery pripravenosti krajiny na vstup, tvrdí predseda opozičného Smeru Robert Fico.
Poslanci KSS hlasovali proti prijatiu zmluvy, aby upozornili, že ju bude potrebné v budúcnosti vylepšiť, povedal poslanec Karol Ondriaš, podľa ktorého by sa mala v zmluve vylepšiť najmä oblasť kvót pre poľnohospodárstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.