zložitej medzinárodnej situácii kvôli irackej kríze a ekonomickému poklesu dosiahlo Grécko maximum zo svojich cieľov.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi i grécky premiér Kostas Simitis zároveň vyjadrili presvedčenie, že talianske predsedníctvo, ktoré sa začalo včera, bude v druhom polroku rovnako úspešné. "Dúfam, že talianske predsedníctvo bude rovnako úspešné. Bude to predsedníctvo založené na spolupráci. Inštitúcie sú inštitúcie a budú spolupracovať," odmietol Prodi narážku na jeho zlé vzťahy s talianskym premiérom Silviom Berlusconim.
Simitis včera poslancom vymenoval všetko, čo sa jeho krajine podarilo počas predsedníctva urobiť. Nezabudol na historický podpis zmluvy o pristúpení desiatich nových krajín, vrátane Slovenska, úspešné zavŕšenie Konventu, ktorý pripravoval návrh ústavy, na poslednú chvíľu dohodnutú reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky, dohodu o európskom patente, liberalizácii energetiky, priznal ale, že dostatočný pokrok sa nepodarilo dosiahnuť v plnení ekonomických cieľov či pri imigračnej a azylovej politike. "Niektoré problémy je možné vyriešiť až za niekoľko rokov, nie počas jedného predsedníctva," povedal Simitis. Napríklad, na európskom patente sa členské štáty dohodli po dlhých ôsmich rokoch.
Viacerí poslanci pripomínali, že grécke predsedníctvo výrazne zatienila a skomplikovala iracká kríza. "Uplynulých šesť mesiacov bolo do veľkej miery v tieni irackej vojny, z ktorej sa musíme poučiť," vyzval Hans-Gert Pöttering, šéf najsilnejšej frakcie - Európskej ľudovej strany. Podľa šéfa socialistov Enriqua Baróna Crespa ukázalo Grécko schopnosť byť aj v neistých časoch silným lídrom. Za historickú udalosť prvého polroka označil podpis zmluvy o vstupe desiatich nových krajín do EÚ. Podobne sa vyjadril líder európskych liberálov Graham Watson, ktorý tiež privítal úspešné referendá o vstupe do EÚ v siedmich budúcich členských krajinách, vrátane SR. Grécko dosiahlo oveľa viac, ako mnohí očakávali vzhľadom na zložitú medzinárodnú situáciu, pridal sa zástupca zelených Johannes Voggenhuber. Aj bruselskí pozorovatelia sa zhodujú, že napriek povesti chaotickej a zmätenej krajiny nakoniec Grécko dokázalo, že malé krajiny môžu byť často lepšími predsedami únie ako veľké štáty, ktoré sa príliš orientujú na svoje národné záujmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.