hromadného ničenia. Ani v posledný deň vo funkcii predsedu Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) nevylúčil, že sa takéto zbrane nájdu, avšak čím viac času uplynie, tým šanca klesá.
Podľa Blixa Irak možno väčšinu svojich nebezpečných zbraní zničil, ale otázkou zostáva, prečo o tom nepredložil dôkazy. Saddám Husajn možno chcel udržať mýtus, že zbrane hromadného ničenia stále má - podľa teórie, že veľkí chlapci majú radi veľké hračky.
Blix nedávno obvinil administratívu amerického prezidenta George W. Busha, že naliehala na inšpektorov, aby vo svojich správach používali ostrejší tón. Uviedol tiež, že niektoré "elementy" z Pentagónu proti nemu viedli kampaň, v ktorej sa ho snažili očierniť. A napokon, Washington sa vraj správal k OSN ako k nepriateľovi a dúfal v jeho porážku. Kritizoval Spojené štáty aj za to, že začali vojnu proti Iraku na základe nedostatočne solídnych informácií spravodajských služieb.
Hansa Blixa na poste vedúceho zbrojných inšpektorov OSN včera vystriedal jeho doterajší zástupca, grécky expert Demetrius Perricos (67).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.