ďalšie dlhy bude splácať ako úvery Železničnej spoločnosti a Železníc SR do roku 2007. Obe železničné spoločnosti dlžia na bankových úveroch viac ako 50 miliárd korún.
Minister dopravy Pavol Prokopovič vysvetlil, že úvery nebudú vedené v účtovníctve železníc, čo zlepší ich pozíciu voči bankám a veriteľom. Železnice si zároveň uplatňujú voči štátu pohľadávky za 21 miliárd korún, ktoré vznikli neplatením štátu za osobnú prepravu za roky 1993 až 2002. Suma prejde priamo do štátneho dlhu.
Takýto postup však musí schváliť vláda. Mohla tak urobiť už tento týždeň, ale pre doplnenie informácií hlasovanie odložila.
Informácie si vyžiadalo ministerstvo financií, ktoré sa na niektoré časti Prokopovičovho návrhu pozerá skepticky. Podľa hovorcu ministerstva Petra Papanka je suma 48 miliárd korún, ktorú navrhol Prokopovič, vysoká a tvrdí, že reálne záväzky štátu voči železniciam sú "len" 21 miliárd.
"Nejde o oddlženie železníc, ale de facto plnenie si záväzkov štátu voči železniciam, ktoré vznikli pre výkony vo verejnom záujme," vysvetlil Papanek. Ide o tri úvery, ktorými sa železniciam zaručil štát, ktoré od budúceho roku bude splácať štát.
Záchranná ruka štátu narazila aj na kritiku. Bývalý člen vedenia železníc Jozef Legény považuje oddlžovanie bez snahy zmeniť ich fungovanie za neefektívne.
"Oddlženie železníc a netrvanie na reálnych zárukách v smere očistenia firmy od neželezničiarskych činností znamená len to, že o niekoľko rokov bude treba proces oddlženia zopakovať," povedal Legény. Podľa neho by mal štát trvať aj na využívanie nástrojov, ktorými sa prenesú investičné riziká na partnerov železníc, ako aj na prispôsobení ich výkonu reálnym požiadavkám trhu. "Adekvátnou súčasťou uznesenia vlády by mali byť opatrenia na zabezpečenie zodpovednosti a vyvodenie právnych dôsledkov za súčasný stav železníc," zdôraznil Legény.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.