Hlasovaním neprešla novela telekomunikačného zákona, ktorú vrátil prezident. Okolnosti, ktoré predchádzali a za ktorých došlo k neschváleniu, sú hanbou slovenského parlamentu, špeciálne vládnej koalície. To po prvé. Po druhé, kauza opätovne poukazuje na antisystémovosť súčasnej konštrukcie prezidentského veta.
Nič nového pod slnkom - telekomunikačný zákon je dlhá história. Temer do bodky sa zopakoval scenár spred roka. Aj vtedy - ako teraz - táto norma prešla normálne tromi čítaniami a Schuster ju vrátil asi s tromi pripomienkami, z ktorých ani jedna sa netýkala podstaty problému, ktorý riešil zákon. Aj vtedy, tak ako teraz, v druhom kole už potrebných 76 hlasov novela nezískala. Napriek tomu, že predkladatelia proti obsahu prezidentom odporúčaných zmien, keďže šlo o hlúposti, nič nenamietali. A aj vtedy, tak ako teraz, viedol ruky poslancov, ktorí tlačili gombíky, nie celospoločenský záujem, ale vôľa arogantných lobistov z telekomunikácií.
To je katastrofa: za bieleho dňa, takrečeno v priamom prenose, dali poslanci najmä KDH, SMK a ANO prednosť záujmom monopolu pred vlastnými voličmi. To isté prezident, ktorý je univerzálnou handrou v rukách záujmových skupín. Situácia, ktorá nastala, bola kryštalicky čistá - lobisti telekomu sa ani neskrývali, jednoducho postavili celú politickú triedu pod brutálny verejný nátlak. Bol doslova fyzicky prítomný všade, v parlamente i médiách. Najlepšie ich silu ilustruje fakt, že strany a poslanci, ktorí zmenili názor, neboli schopní vyjachtať ani jediný argument.
Podstatou zákona mala byť liberalizácia telekomunikačných služieb. Hoci ST de iure stratili monopol už 1.januára 2003, de facto ho stále majú. Aj keď licenciu na konkurenčné prevádzkovanie získalo už viac operátorov, tí nemajú možnosť vstúpiť na trh, keďže ST nie sú povinné s nimi uzavrieť zmluvu o prístupe k tzv. poslednej míli, čo je vlastne koncovka siete k užívateľovi. Toto by práve riešila naša novela, a to zvýšením právomocí Telekomunikačného úradu. ST totiž predkladajú operátorom, ktorí sa usilujú vstúpiť na trh, neprijateľné podmienky. Podľa novely by TÚ ako regulátor mohol vstúpiť do rokovaní a dominantného operátora k rozumnej dohode jednoducho prinútiť. Na tomto princípe už funguje trh v celom rade krajín, kde monopoly, špeciálne tie, kde je akcionárom Deutsche Telekom, rokovania zdržiavali a sabotovali. Logicky ani u nás sa nechcú dohodnúť - nie je to v ich záujme. Je to však v záujme klientov, ako internetových, tak aj tzv. hlasových služieb, keďže rozšírená konkurencia by išla s poklesom cien. Stačí sa pozrieť na vývoj u mobilných operátorov.
Pre poslancov vládnej koalície bol však už po druhýkrát dôležitejší monopol. A ich voličovi zostáva iba bezmocná márnosť, s ktorou sa na toto musí dívať. Neexistuje jediný argument proti slobode trhu - nič. Slovenské telekomunikácie sú pritom typickým príkladom zlej privatizácie. Deutsche Telekom je tiež štátna spoločnosť, nepriniesol tu podnikateľskú kultúru, ako napr. Volkswagen alebo U.S. Steel, iba brutálne naháňanie ziskov. Poučenie znie, že "privatizácia" do vlastníctva inej štátnej firmy nie je privatizácia, ale kamufláž. A to ešte pomlčíme, že zmluva o predaji je utajená a podľa znalcov sa zo strany DT porušuje vo viacerých bodoch: výška investícií, digitalizácia ústrední, penetrácia pevnými linkami. A politici zase nič - držia stranu monopolu. Spôsob odštátnenia ST je presne ten nebezpečný prípad, ktorý kompromituje inak nevyhnutnú privatizáciu.
Pikantériou je, že schválenie telekom zákona od nás nástojčivo žiadala Európska komisia. Je totiž potrebný kvôli kompatibilite s protimonopolnou legislatívou únie. Koalícia ale "odolala". Veľmi dôrazne sa vnucuje otázka, že ak bol krátky tentoraz aj Brusel, aké to boli "argumenty", ktoré presvedčili skoro kompletnú koaličnú svorku. Dávajme dobrý pozor - o chvíľu bude na stole antidiskriminačný zákon a SMK a ANO si vykričia hlasivky, že ho musíme prijať, lebo "Európa (...)". Iba keď nastúpia lobisti z telekomu, môže sa im aj celá Európa vopchať do zadku.
Schuster vracal tentoraz zákon preto, lebo sa mu nezdal paragraf, podľa ktorého by štát financoval odpočúvanie, ktoré si objednajú bezpečnostné zložky (Kto by to mal platiť? Firma?). Pred rokom vetoval novelu preto, lebo sa mu pokuta 50 miliónov (pre ST s trojmiliardovým ročným ziskom!) zdala vysoká a navrhoval 20. To je čistý cirkus. Politici okrádajú voličov za bieleho dňa, manifestačne a brutálne. Zazvoní lobista z telekomu a už rozťahujú nohy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.