charakterizovali aj slová "fúúj" či "znôška hlúpostí".
Návrh ANO má umožniť interrupcie z genetických dôvodov do 24. týždňa tehotenstva, aj keby Ústavný súd výrokom zrušil platnosť vyhlášky, ktorá to doteraz dovoľovala.
Poslanci KDH navrhli, aby parlament o zákone nerokoval. "Vráťme sa k téme interrupcií, keď opadnú emócie a keď dokážeme od tejto témy odfiltrovať všetky postranné úmysly," povedal šéf klubu KDH Pavol Minárik.
Interrupcie už dlhé týždne vytvárajú v koalícii vážne napätie. KDH, ale aj SDKÚ a SMK tvrdia, že ANO presadzuje svoj návrh v rozpore s koaličnou dohodou. Ak by novela prešla a nadobudla účinnosť, spor medzi KDH aANO by mohol viesť k rozpadu koalície.
Najskôr však musí zákon podpísať prezident. Predpokladá sa, že hlava štátu zákon vráti do parlamentu a opätovne sa nenájde 76 hlasov na jeho prijatie.
Šéf klubu ANO Ľubomír Lintner v rozprave odmietol obvinenia z porušenia koaličnej dohody. ANO sa podľa Lintnera ani nespojila s opozíciou, lebo tá si postoj k zákonu vytvorila na základe jeho obsahu.
"Predložením novely nesledujeme trend bezbrehého vykonávania interrupcií, ale zachovanie súčasného právneho rámca," povedal Lintner.
Vyzval vedenia strán SDKÚ a SMK, aby umožnili slobodné hlasovanie poslancov. "Boh dal človeku rozum a slobodnú vôľu. Neberme mu ju," povedal.
Poslanec KDH František Mikloško odporučil Lintnerovi, aby veci chápal komplexnejšie, lebo vzápätí dal Boh človeku aj desatoro Božích prikázaní.
Lekár a poslanec Smeru Miroslav Chovanec povedal, že súhlas poslancov jeho strany so zákonom nie je politickým rozhodnutím.
"Nie zlá opozícia je vinná priklonením sa k návrhu, že chce zvrhnúť koalíciu, ale neschopnosť koalície komunikovať," podotkol.
Ešte v minulom volebnom období podala skupina 31 poslancov na Ústavný súd podnet, ktorým chceli chrániť nenarodený život. Podľa včerajšieho oznámenia sa bude Ústavný súd zaoberať podnetom 4. septembra.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.