izraelských jednotiek je dôležitou súčasťou dohody, ktorá má podporiť Američanmi podporovaný mierový plán, tzv. cestovnú mapu pre región.
Z Betlehema prúdili izraelské vojenské džípy a obrnené transportéry. K oficiálnemu odovzdaniu mesta pod palestínsku kontrolu došlo v popoludňajších hodinách. Podľa dohody palestínska polícia zakročí proti militantom a zabráni útokom na Izraelčanov. V okolí Betlehema však zostanú fungovať kontrolné stanovištia izraelskej armády, čo vyvoláva skepticizmus u obyvateľov mesta. "Je to ceremoniálne stiahnutie, nie skutočné," uviedol betlehemský starosta Hanna Násir na margo dohody, ktorú na utorkovom stretnutí v Jeruzaleme uzavreli premiéri Ariel Šaron a Mahmúd Abbás. Sťahovaniu z Betlehema predchádzal odchod izraelských vojakov z väčšiny pásma Gazy, čo Palestínčanom po prvý raz od septembra 2000 - keď prepuklo povstanie za nezávislosť - opäť umožnilo voľný pohyb po oblasti.
Šance na trvalý mier medzi Izraelom a Palestínčanmi sú teraz vysoké. Mier sa stal hlavnou požiadavkou mlčiacej väčšiny v Izraeli a na palestínskych územiach, povedal včera pre tlačovú agentúru AFP Miguel Angel Moratinos, ktorého pôsobenie vo funkcii vyslanca EÚ pre Blízky východ sa skončilo 30. júna.
Vyjadril nádej, že sa skončí druhá palestínska intifáda, ktorá sa začala v septembri 2000. Najdôležitejšie v psychologickej oblasti bude, aby Izrael, stiahnutím sa z pásma Gazy a mesta Betlehem, dal novú dôveru Palestínskej samospráve, keď táto prevezme kontrolu bezpečnosti. Ak sa preukáže, že je možné odovzdať Palestínskej samospráve problematiku bezpečnosti aj v ďalších palestínskych mestách a ak sa obnoví situácia, ktorá na Blízkom východe vládla do septembra 2000, potom Moratinos verí, že sa skončí palestínska intifáda.
Autor: Betlehem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.