dosiahnuť ešte pred koncom tohto roka. Poslancom Európskeho parlamentu v Štrasburgu to včera povedal taliansky premiér Silvio Berlusconi (na snímke), ktorý predstavil priority talianskeho predsedníctva v EÚ. To sa začalo 1. júla a potrvá do konca roka.
Podľa Berlusconiho by sa mala medzivládna konferencia zamerať najmä na ostávajúce sporné body a neotvárať všetky otázky z návrhu ústavy, ktorý pripravil Konvent o budúcnosti EÚ. Berlusconi tiež privítal "dohodu", že ústava sa bude podpisovať po 1. máji 2004 v Ríme, hoci napríklad Írsko, ktoré bude únii v tom čase predsedať, zatiaľ o žiadnej dohode nehovorí. Veľkú pozornosť bude Taliansko venovať oživeniu európskej ekonomiky. Kľúčovým zámerom Ríma je podporiť ekonomiku zvýšením verejných investícií. Experti sa v tejto súvislosti obávajú, že Taliansko sa chce takto vyhnúť prísnym pravidlám tzv. paktu stability, ktorý obmedzuje verejné výdavky. Hospodársky rast chce Rím oživiť pomocou ambiciózneho plánu rozvoja európskej dopravnej infraštruktúry, ktorá podľa neho zefektívni fungovanie vnútorného trhu.
V ekonomickej oblasti Berlusconi zdôraznil tiež investície do vedy, výskumu a vzdelávania, reformu sociálneho a dôchodkového systému, modernizáciu trhu práce a podporu malého a stredného podnikania. Ďalšou talianskou prioritou je posilniť postavenie EÚ na svetovej scéne. Musíme svetu ponúknuť silnú Európu, so silnými inštitúciami a jednotným hlasom, vyzval taliansky premiér. Taliansko podľa neho urobí všetko, aby zbližovalo často rozdielne názory členských krajín na zahraničnú politiku únie. V záujme medzinárodnej bezpečnosti treba podľa Berlusconiho zabrániť konfliktu medzi silnou oddanosťou Európe a rovnako silným transatlantickým vzťahom. "Musíme navrátiť podstatu a dynamiku našim vzťahom s USA," vyzval taliansky premiér, ktorý sa sám označuje za dobrého priateľa amerického prezidenta Georgea W. Busha.
V zahraničnopolitickej oblasti zdôraznil Berlusconi tiež potrebu užších vzťahov so susednými krajinami rozšírenej EÚ, najmä Ukrajinou, Moldavskom a Bieloruskom. "Osobitné" vzťahy musí mať únia s Ruskom, tvrdí taliansky premiér. Pre lepšie kontakty so štátmi Stredomoria navrhuje vytvorenie spoločného parlamentného zhromaždenia. Taliansko plánuje tiež zintenzívniť boj proti nelegálnej migrácii, organizovanému zločinu a terorizmu. Mieni pokračovať v začatej práci na spoločnej azylovej a imigračnej politike. Rím predloží návrhy na posilnenie ochrany morských hraníc EÚ a na zlepšenie spolupráce s krajinami pôvodu utečencov. Vrcholmi talianskeho predsedníctva v EÚ budú dva summity v Bruseli - 16.-17. októbra a 12.-13. decembra.
Škandálom sa skončilo vystúpenie talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho v Európskom parlamente. V reakcii na kritiku navrhol jednému z europoslancov rolu nacistického lídra vo filme. Predseda EP Pat Cox vyjadril poľutovanie nad incidentom a urážlivým výrokom voči europoslancovi. Berlusconi sa však odmietol ospravedlniť a vyhlásil, že svoje slová myslel ako žart.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.