Salma Hayeková v slovenských kinách vo filme Frida
Bratislava (TASR) - Od dnes začína v slovenských kinách rotovať strhujúci životný príbeh slávnej extravagantnej mexickej maliarky Fridy Kahloovej v hlavnej úlohe so Salmou Hayekovou.
Krásna Salma sa predstaví vo svojej životnej úlohe - vo filme, ktorého vznik si sama vybojovala. Pri stvárnení príbehu odvážneho a nekompromisného života politickej, umeleckej a sexuálnej revolucionárky jej pomohli ďalšie hviezdy strieborného plátna ako Antonio Banderas, Edward Norton, Geoffrey Rush z filmu Žiara, či Alfred Molina z Čokolády. Réžie sa ujala divadelná, operná i filmová režisérka Julie Taymorová, ktorá má už na konte sfilmovanie živej opernej produkcie Igora Stravinského Oedipus Rex podľa Sofoklovho diela.
Snímku nakrútila podľa knihy Haydena Herrera - Frida: životopis Fridy Kahloovej, o komplexnom a trvalom vzťahu umelkyne s jej učiteľom a manželom Diegom Riverom, cez tajný a kontroverzný pomer s Levom Trockým, až po provokujúce romantické zápletky so ženami. Frida mala premiéru na Sundance festivale, otvárala MFF Benátky 2002, získala viaceré ocenenia, šesť oscarových nominácií a nomináciu Salmy Hayekovej na Zlatý Glóbus. "Čakala som, že urobím film, ktorý povie niečo úžasné o Mexiku a o jednej výnimočnej žene. Snímka mi však ukázala, ako ma majú radi moji priatelia a blízki," hovorí Salma.
Seamus Heaney chváli Eminema
Londýn (TASR) - Slávny írsky básnik Seamus Heaney je presvedčený, že americký raper Eminem má v pop kultúre taký vplyv ako kedysi John Lennon a Bob Dylan.
Podľa 64-ročného nositeľa Nobelovej ceny Eminem vzbudil isté napätie v celej generácii a nedosiahol to iba svojím podvratníckym prístupom, ale aj verbálnou energiou. Heaney sa považuje za najväčšieho írskeho žijúceho básnika. V jeho tvorbe sa odrážajú staré mýty, vzťah človeka a prírody a tiež dlhotrvajúci severoírsky náboženský konflikt. Poéziu prednášal v Oxforde, na Harvarde a iných známych univerzitách.
Sean Connery má najhorší prízvuk
Londýn (TASR) - Škóta Seana Conneryho zvolili návštevníci britských kín za herca s najhorším prízvukom v dejinách filmu. V prieskume britského časopisu Empire si Connery vyslúžil tento nelichotivý prívlastok za úlohu vo filme Nezmieriteľní, v ktorom hral policajta Jima Malona s - podľa respondentov nevydareným - írskym prízvukom.
Druhé miesto prisúdili diváci americkému komikovi Dickovi van Dykovi, ktorý sa v úlohe kominára v rozprávkovom muzikáli Mary Poppinsová pokúšal hovoriť dialektom londýnskej robotníckej vrstvy. Na tretej priečke skončil hollywoodsky krásavec Brad Pitt. Návštevníci kín mu nemôžu zabudnúť jeho pseudorakúsky akcent vo filme Sedem rokov v Tibete, v ktorom stelesnil horolezca Heinricha Harrera. "Najlepšia" medzi ženami je Meryl Streepová na desiatom mieste. Anglofónni diváci si zakrývali uši pri sledovaní filmu Spomienky na Afriku, v ktorom sa predstavila ako juhoafrická spisovateľka Karen Blixenová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.