ale potvrdila správnosť nastúpenej cesty cenným dvojitým víťazstvom Ralfa Schumachera a Juana Pabla Montoyu.
Ak zalistuje v múdrych knihách, tak zistíme, že posledná dvojité víťazstvo pre tím Franka Williamsa zapísala dvojica Damon Hill a Jacques Villeneuve 22.septembra 1996! No a to je, ako isto sami uznáte, poriadne dlhá doba aj na formulu jeden. A aby tej radosti nebolo málo, tak si musíme uvedomiť, že Williams sa konečne v šampionáte vyhupol na druhé miesto hneď za Ferrari a poriadne zotrel McLaren Mercedes. "Bol tu fantastický deň," tlmočil pocity celého tímu hlavný inžinier, Sam Michael. "Ralf aj Juan odjazdili super preteky a celý tím urobil perfektnú prácu na príprave áut i realizácii stratégie. Pre celý tím je to fantastický výsledok. Vieme, že máme konkurencieschopné auto a aj v ďalších pretekoch očakávame zvyšovanie výkonnosti." Neoslavovalo sa však iba v tíme Williams. Svoju tortu za 150 štart v GP dostali Coultahrd a Frentzen, rovnako ako Verstappen za rovnú stovku. Oslavoval aj Ralf Schumacher, ktorý si k narodeninám (30. 6. 1975) pridelil aj piate víťazstvo v kariére. Najsladšiu tortu však určite dostal Michael Schumacher, ktorý ziskom štyroch bodov za piate miesto prekonal magickú hranicu tisíc bodov! Ale všetko mohlo byť inak.
Domáci hrdina už v kvalifikácii nestačil na Räikkonena a po zlom štarte sa dokonca prepadol na tretie miesto za brata Ralfa. Najhorúcejšia chvíľka pre Michaela však prišla v 43.kole, keď na neho v siedmej zákrute (Dunlop) zaútočil Montoya. Kolumbijčan vchádzal vonkajšou stranou, no Nemec s ním kolidoval, dostal hodiny a skončil v záchytnej zóne. "Bol to bežný pretekársky incident," komentoval situáciu po pretekoch Schumacher. "Juan bol rýchlejší ako ja, snažil sa ma predbehnúť, poskytol mi dosť miesta. Možno by som bol potreboval ešte trochu viac priestoru v danej situácii, no rozhodne nemám dôvod Juana obviňovať." Zatiaľ však, čo Nemec zostal zahrabaný v štrku, Kolumbijčan pokračoval ďalej na druhom mieste. "Začal som brzdiť neskôr a nechal som mu tak viac miesta na vnútornej strane. Bol to bežný incident, no musím dodať, že predbehnúť Michaela na jeho domácej Grand Prix bolo zábavné," neodpustil si poznámku Montoya. Okolnosti po pretekoch prejednali komisári FIA a potvrdili, že šlo o štandardnú situáciu. Oveľa zaujímavejšie však bolo to, čo nasledovalo po Nemcovom zahrabaní v štrku. Ferrari našťastie nezhasol motor, no zapadnuté kolesá sa pretáčali a Michaelovi museli pribehnúť na pomoc štyria "záchranári", aby ho vytlačili znova na trať. Toto však už štandardná situácia celkom určite nebola, pretože zaváňala prijatím cudzej pomoci, ktorá sa donedávna trestala diskvalifikáciou. Po úprave športových pravidiel však článok 150 proklamuje, že "Pokiaľ sa auto zastaví počas pretekov, musí byť čo najrýchlejšie odstránené, aby nevzniklo nebezpečenstvo pre ďalších pilotov. Ak však nie je v silách pretekára dostať auto z nebezpečnej pozície, tak majú traťoví komisári povinnosť mu pomôcť. Ak by bolo súčasťou pomoci opätovné naštartovanie motora a pilot by sa zasa zapojil do pretekov, tak bude vyškrtnutý z výsledkovej listiny." Nuž a pretože Schumacherovi motor nezhasol, mohol nemecký hrdina pokračovať ďalej v pretekoch.
Nemec sa po kolízii prepadol na šieste miesto a vo zvyšných sedemnástich kolách nemal šancu stratu dobehnúť. Na piate miesto mu pomohlo vypadnutie Coultharda, ktorý v trinástej zákrute nestihol zareagovať na skoršie brzdenie Alonsa a skončil mimo trať. "Na túto situáciu mám vlastný názor, ktorý si s Fernandom vydiskutujeme, ale rozhodnutie prináleží traťovým komisárom," nechal sa počuť nasrdený Škót. I túto udalosť však komisári označili za štandardný incident, ktorý nevyžaduje ďalšie prešetrovanie a kauzu uzavreli. Alonso tak skončil štvrtý, keď v záverečnom kole odolal výraznému tlaku Michaela Schumachera a po odstúpení Coultharda ostal McLaren bez bodov, pretože Räikkonenovi, ktorý vynikajúco odštartoval a tretinu pretekov suverénne viedol, vypovedal motor už v 26. kole.
Summa summarum môžeme skonštatovať, že tím Ferrari nebol evidentne vo forme. Problematické boli nielen pneumatiky, ale aj nastavenie podvozku a získané body za daných okolností majú pre tím cenu zlata. Na "červených" sa začínajú doťahovať "modrobieli" a zdá sa, že vedomosti Antonie Terziovej, ktorá do tímu Williams prišla práve od Ferrari, výrazne pomáhajú. Ukazuje sa, že slabinou tímu z Grove bola evidentne aerodynamika. McLaren? "Strieborní" mali v Nemecku opäť raz čierny víkend. Je to smutnejšie o to viac, že Kimi mohol vyhrať preteky a tím prišiel o druhé miesto v Pohári konštruktérov. Už túto nedeľu však šampionát pokračuje veľkou cenou Francúzska v Magny Cours, kde sa vlani vynikajúcu uviedol Räikkonen. Podarí sa mu vyhrať v tomto roku a vrátiť do hry McLaren?
Výsledky 13. GP Európy - Nürburgring: 1. R. Schumacher (williams) 1:34:43,622 h (195,633 km/h), 2. Montoya (williams) + 16,821, 3. Barrichello (ferrari) + 39,673, 4. Alonso (renault) + 1:05,731, 5. MiSchumacher (ferrari) + 1:06,162, 6. Webber (jaguar), 7. Button (bar), 8. Heidfeld (sauber), 9. Frentzen (sauber), 10. Pizzonia (jaguar) 1 kolo, 11. Firman (joradn), 12. Fisichella (jordan), 13. Wilson (minardi), - 2 kolá, 14. Verstappen (minardi) 3 kolá, 15. Coulthard (mclaren) 4 kolá. (PP: Räikkonen 1:31,523, NK: Räikkonen 1:32,621 v 14. kole, Viedli: 1. - 16. kolo Räikkonen, 17. - 21. k. R. Schumacher, 22. - 25. k. Räikkonen, 26. - 60. k R. Schumacher).
Priebežné poradie MS:1. M. Schumacher 58 bodov, 2. Räikkonen 51, 3. R. Schumacher 43, 4. Alonso a Montoya po 39., 6. Barrichello 37, 7. Coulthard 25, 8. Trulli 13, 9. Fisichella a Button 10, 11. Webber 9., 12. Frentzen 7, 13. Villeneuve a da Matta po 3., 15. Heidfeld 2, 16. Panis a Firman po 1. Tímy: 1. Ferrari 95 bodov, 2. Williams BMW 82, 3. McLaren Mercedes 76, 4. Renault 52, 5. BAR Honda 13, 6. Jordan Ford 11, 7. Sauber Petronas a Jaguar Cosworth 9, 9. Toyota 4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.