koalíciu. Jedinú trochu normálnu a zároveň väčšinovú koalíciu, ktorú je krajina schopná postaviť.
Mimo politických súvťažností: odhlasovanie včerajšieho potratového zákona je obyčajná vulgárnosť. Medzi civilizovanými ľuďmi je vrcholne neprístojné, aby parlament rozhodoval vo veci, kde sa čaká na výrok Ústavného súdu. To neexistuje nikde, prejudikovať verdikt tam, kde práve rozhoduje najvyšší strážca ústavnosti. Nie je to protizákonné, iba veľmi neslušné - asi ako napľuť niekomu do polievky alebo vysrať sa na ulici.
Vec má aj silnú morálno-etickú rovinu. Umelé prerušenie tehotenstva sa vníma ako smrteľne vážna kauza všade vo svete a jeho úpravy bývajú vždy výsledkom ťažkých diskusií a bolestivých kompromisov - nikdy, nikdy nie špinavého politického boja. Zo strany ANO a Pavla Ruska ale išlo presne a iba o toto - pomstiť sa KDH, ktoré sa orientuje lepšie v mocenských zápasoch, čo samo ANO vyvoláva, a bije ich hlava-nehlava. Tých 70 poslancov, ktorí odhlasovali sublimáciu vyhlášky na zákon, urazilo nielen vážnosť Ústavného súdu, ale aj city mnohých ľudí, pre ktorých je neprijateľné, aby túto otázku rozhodovali také prízemné pohnútky, ako je napr. túžba opozície rozbiť vládnu koalíciu. Hrubým znevážením témy ublížili predkladatelia a schvaľovači ľuďom nielen s konzervatívnym, ale aj s liberálnym vnímaním sveta - akurát tým druhým to musí ešte dôjsť.
Zatiaľ im musí stačiť, že nevyhrali nič. Platí totiž, čo nestíhal pripomínať Dzurinda - schválením potratovej novely nenastáva žiadna zmena na skutočnosti, že interrupcie z genetických dôvodov je možné vykonávať dnes a bude možné až do rozhodnutia ÚS. A ak ÚS rozhodne v merite podania v rozpore s dnes schváleným zákonom, tak sa včerajšie veľdielo bude musieť aj tak novelizovať. To, čo táto kauza brutálne obnažila, je práve bezvedomie Pavla Ruska, ktorý dlho nechápal, že principiálne riešenie interrupcií má v rukách nie NR SR, ale ÚS. To po prvé. Po druhé, rovnakú ignoranciu demonštroval vo vzťahu k politickým dohodám, bez ktorých sa nedá v demokracii žiť ani vládnuť. Nechápe, že dodržiavať sa musia aj vtedy, ak sú niekedy nepríjemné. Preto sme tam, kde sme dnes.
KDH miluje dramatickú skratku. Hrušovského výzva premiérovi, aby po nástupe účinnosti interrupčnej novely vyzval ministrov ANO na odchod z vlády, je prázdna a predčasná gestikulácia. Keď po účinnosti, tak po účinnosti... Načo teraz štartovať Dzurindu, keď je dosť - až veľmi - pravdepodobné, že Schuster zákon vráti? KDH produkuje divadlo tiež; zbytočná bola aj celá Koaličná rada, veď presne takýto vývoj sa už tri týždne očakával. Koalícia je tak či tak formálne pozastavená vyhlásením, že KDH sa necíti byť viazané tým článkom zmluvy, ktorý ANO porušilo. To je v poriadku a vec principiálna - viac ale nebolo treba.
Koalícia zďaleka nekončí, ale včera prestala byť pánom svojho života. Jej osud má v rukách Rudolf Schuster, ktorý sa po štyroch rokoch dočkal šance byť určujúcim mocenským hráčom. Ak novelu vráti, na druhýkrát s vysokou pravdepodobnosťou neprejde. Včerajšok ukázal aj to, že 11 hlasov (do 76 - kvalifikovaná väčšina) v priestore HZDS a Klubu nezávislých poslancov nezíska. Naopak, ak napriek signálom, ktoré vydával, Schuster veto nevyužije, koalícia je hotová. To nechápe už iba Rusko, ktorý sa blysol poznámkou, že "ide o zvláštny odchod KDH z koalície prostredníctvom ministrov ANO." Zajaca, Chmela a Nemcsicsa totiž Dzurinda naozaj bude musieť odvolať, lebo inak podajú demisiu ministri KDH. A aby sa mohli vrátiť, musel by zložiť funkciu aj Dzurinda a Schuster ho znova vymenovať. Rusko je taký amatér, ktorému stále nedochádza, že je dávno rozhodnuté, že v prípade "kto z koho" ide od válova on a nie KDH.
Táto interrupčná aféra je známkou absolútnej infantility "politikov", ktorí ju vyvolali. Hazardujú nielen so svojimi kariérami, ale aj so štátom. Signály z trhu hovoria jasne - koruna okamžite stratila 10 halierov na euro, veď reformný ťah tejto vlády sleduje so zaujatím už pol Európy. KDH nemôže inak. Je v práve, hoci je v ich hre veľa zbytočného pozérstva. A ešte nekresťanského potešenia z toho, ako sa Rusko uškvarí vo vlastných splaškoch. Pri pohľade na kreácie Pavla Ruska sa im už ani nedá vyčítať, že vidia lepšie východisko v menšinovej vláde. Interrupcie takéto riešenie ešte neprivodia, ale ukazuje sa, že ANO pánboh nestvoril pre dospelú politiku. Motajú sa kdesi medzi pamperskami a pubertou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.