zadržania. Či tam zostanú aj po dnešku, musí rozhodnúť sudkyňa.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac povedal, že na Slovensku ide o neobvyklý a výnimočný prípad a slovenské zákony o zaobchádzaní s ľudskými orgánmi sú dobré.
"U nás sa nič také nedeje, ani vo veľkých pitevniach. Ale vždy sa nájde nejaký blbec, ktorý vyhadzuje autá do vzduchu alebo ide na červenú," povedal.
V tomto prípade išlo o nelegálny odber a prevoz 16 nádob s osrdcovníkovými vakmi a kostnými štepmi a 17 skúmaviek s krvou.
Riaditeľ nemocnice v Skalici Roman Kerekeš je prípadom zaskočený. Tvrdí, že o ničom nevedel.
"Lekári vykonávali prácu patológov, mali možnosť dostať sa ku tkanivám a bez vedomia vedenia to urobili na vlastnú pesť," vyhlásil pre ČTK.
Prokurátor už predložil návrh na vzatie lekárov do väzby. Obaja sú patológovia. Richard Z. z Kostelca má 56 rokov. Jozef K. z Uherského Hradišťa, má 68 rokov a pracoval ako zástupca primára na patológii. Starší z dvojice vo svojej výpovedi povedal, že o nezákonnosti toho, čo robil, vôbec nevedel.
Obchodovanie s ľudskými orgánmi na čiernom trhu je výhodným biznisom. Najčastejšie sa vyvážajú z východnej Európy - Ukrajiny, Gruzínska, Moldavska, Ruska či Rumunska. Väčšinou ide o obličky, pľúca, časti pečene, kostí, šliach. V mraziacich boxoch sa letecky dopravujú do Ameriky, Nemecka, Škandinávie, Británie či Južnej Afriky. Lekári odhadujú, že ich cena začína asi pri 300 euro za kus. Pri dôležitých orgánoch, ako je srdce, je podstatne vyššia a môže prekročiť aj 1000 euro za kus.
Autor: Roman PATAJ & Michal FRIŠ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.