otočení tejto strany.
1. Britskí egyptológovia nedávno objavili múmiu, o ktorej sa domnienali, že patrí slávnej egyptskej kráľovnej Nefertiti. Múmiu objavili v tajnej komnate v hrobe KV35 v Údolí kráľov v Luxore. Nachádzala sa neďaleko hrobky Tutanchámona, ktorý vládol v Egypte v 14. storočí pred naším letopočtom.
Nefertiti, ktorej meno znamená „a prišla nádherná žena", je považovaná za najvplyvnejšiu ženu v starovekom Egypte. Už od ranej mladosti upútavala pozornosť svojho okolia nielen sviežou krásou, ale najmä správaním. Podoba Nefertiti je známa zo slávnej vápencovej busty, ktorá je umiestnená v Egyptologickom múzeu v Berlíne.
Egyptskí odborníci okamžite zareagovali a jej identifikáciu spochybnili. Podľa nich sú dôkazy nedostatočné a ide len o teóriu. Ktorý panovník bol jej manželom?
a) Tutanchamón
b) Achnaton
c) Amenhotep III.
2. Zariadenie produkujúce elektrinu pomocou chemických reakcií medzi jeho zložkami sa nazýva batéria. Najbežnejším typom je zinkovo-uhlíková batéria so suchými článkami. Používa sa napríklad vo vreckových baterkách. Má zinkový obal vyplnený vlhkou vodivou pastou a v strede je uhlíková tyčinka. Keď sa batéria zapojí do obvodu, elektróny tečú od záporného pólu batérie do spotrebiča a nazad ku kladnému pólu. Keď sa chemikálie svojou vzájomnou reakciou spotrebujú, batéria prestane fungovať vybije sa. Ako sa volal vynálezca prvej batérie?
a) Tesla
b) Ampér
c) Volta
3. Absint je zelený alkoholický nápoj z byliniek, ktorý sa po pridaní vody zmení na perlovo biely. Jednouzo zložiek je palina pravá, ktorá môže spôsobovať halucinácie. Poznáme ho najmä z literatúry, tematicky sa viažúcej na umelcov pôsobiacich na prelome 19. a 20. stor. vo Francúzsku. Zo spisovateľov to boli Oscar Wilde, Charles Baudelaire, Emile Zola , Ernest Dowson, Ernst Hemingway, Arthur Rimbaud a ďalší, ale aj maliari Edouard Manet, Henry de ToulouseLautrec, Paul Gauguin, Edgar Degas, Vincent Van Gogh... Ktorý z nich je autorom reprodukovaného obrazu?
a) Paul Gauguin
b) Edgar Degas
c) H. de ToulouseLautrec
4. Starí Rimania volali dnešnú Bratislavu Istropolis. Aj potom sa tu miešali rôzne názvy - od nemeckého Pressburg, latinského Posonium, cez maďarské Pozsony po staršiu slovenskú ľudovú formu Prešporok. Bratislava, tento starý názov mesta a hradu, spomínaný po prvý raz v Salzburských letopisoch roku 907, bol oživený v rokoch národného obrodenia. Od ktorého roku sa naše hlavné mesto nazýva úradne Bratislava?
a) 1919
b) 1921
c) 1925
5. Pri tvorbe posledných kompozícií francúzskeho skladateľa Maurica Ravela (18751937) dominovala pravá polovica mozgu. Pre svoju pokročilú demenciu pracoval Ravel v tomto období prevažne s orchestrálnymi tónmi. K tomuto záveru prišli talianski a francúzski vedci.
Posledné roky Ravelovho života ovplyvnilo ochorenie mozgu, ktoré obmedzilo jeho pohyblivosť a vyjadrovacie schopnosti. Jeho skladateľské schopnosti a tvorivosť zostali síce zachované, ale nedarilo sa mu transformovať ich do nôt. O pôvode Ravelovho ochorenia sa neustále špekuluje. Napríklad časté opakovanie hlavného motívu v najznámejšom jeho diele Bolero sa vydávalo za dôkaz Alzheimerovej choroby. Ako sa volá balet, ktorého je autorom?
a) Dafnis a Chloe
b) Orfeus a Euridika
c) Amor a Psyché
6. V ktorej krajine má centrálu svetoznáma firma športovej obuvi a oblečenia Adidas?
a) v Španielsku
b) v Taliansku
c) v Grécku
7. Beat generation, po našom bítnici, bolo umelecké hnutie v USA v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Najvýraznejšími predstaviteľmi boli J. Kerouac, W. Burroughs. A. Ginsberg, L. Ferlinghetti. Ktoré mesto bolo centrom hnutia?
a) Los Angeles
b) San Francisco
c) Seattle
Autor: mnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.