alebo si na ne nespomenie. Bez spánku sa žiť nedá, spánok je podstatný kus nášho života. Potreba sánku je rôzna. Deti do poldruha roka spia priemerne 14 hodín denne, dospelí zvyčajne 7 až 8 hodín, ba aj 9 až 10. Sú však jedinci, ktorým stačí oveľa menej - Edisonovi stačili štyri hodiny, niektorí maliari i spisovatelia tiež nie sú veľkí spáči. Hovorí sa, že geniálni a nadaní ľudia majú menšiu potrebu spánku (musia toho zrejme veľa stihnúť).
Dôležitá je kvalita spánku. Tú môže narušiť stres, ale aj alkohol, pričom si mnohí myslia, že po ňom spia obzvlášť hlboko. Požitie alkoholu totiž narušuje striedanie spánkových fáz a ak sme napr. po večierku spali až do obeda, cítime sa unavení.
Zaujímavou súčasťou spánku sú sny. Aj keď sa dnes už ich freudovský výklad berie s rezervou, niečo o našej duševnej stránke vypovedajú. Vedci Calvin Hall a Rober von de Castle vypracovali pre analyzovanie obsahu snov kódovací systém a normatívne tabuľky, pomocou ktorých je možné zostaviť "nový profil". Výsledky rozborov snov mužov a žien z primitívnych spoločnosti a z rozvinutých štátov ukazujú napr. na rozdielnu mieru agresivity - tá je v snoch častejšia u ľudí z primitívnych tradičných spoločnostiach. Vo všetkých spoločnostiach je agresivita častejšia v snoch u mužov.
Spánok regeneruje, dodáva energiu, pohodu, oddych. Preto by sme sa mali snažiť nechávať problémy za dverami spálne, v posteli odpočívať a zabudnúť na prácu. Polovica európskych mužov zle zaspáva kvôli práci a polovica európskych žien zle spí kvôli starostiam v rodine. Odborníci hovoria, že poloha, v akej spíme, prezradí veľa o nás, o našom zdraví a ak spíme vo dvojici, aj o našich vzťahoch.
Držanie za ruku:
Romantické gesto, ktoré praktizujú mnohé dvojice. Ak sa aj ráno prebudíte ruka v ruke, signalizuje to vašu veľkú vzájomnú závislosť.
Spánok na partnerovej hrudi:
Poloha veľa hovorí o sile vzťahu. Žena tým hľadá vo vzťahu oporu, muž je skala, ktorá je stredom jej sveta. On síce nie je na vzťahu tak závislý, ale zato je jeho vzťah pevný a úprimný.
Spánok na boku:
Sú ľudia, ktorí nezaspia inde, než vo svojej posteli a ktorí potrebujú pre usnutie rovnakú polohu. Spánok stále na rovnakom boku podporuje vznik vrások od obočia k vlasom.
Spanie na bruchu:
Ten, kto spí na bruchu, nemá problémy so zaspávaním. Jeho spánok nerušia lampy z ulice, presvitajúce cez záclony, pouličný dopravný ruch, zvuk električiek. Ľudia, spiaci na bruchu sa dokážu budiť podľa prírody, pretože podkolenná jamka je údajne najcitlivejšia na svetlo z celého ľudského tela.
Vankúš:
Hlava pod vankúšom - takto, s hlavou zavŕtanou do vankúša, aj keď mu na chrbát a nohy fúka, spí človek, ktorý zle znáša ťarchu denných starostí, málo sa im postaví zoči - voči a aktívne ich rieši.
Vankúš objíma človek, ktorý má sklon ovládať a vlastniť.
Ruky pod vankúšom má ten, ktorý túži po teplom objatí, ale tiež neustálom pohodlí.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.