vychovávať deti prísne, ale spravodlivo, manželka je zasa vo výchove voľnejšia, ba až nedôsledná. Čo on deťom zakáže, to im ona povolí a naopak, prípadne kritizuje jeho konanie. Ona je obľúbená a jeho sa deti boja. Na záver sa opýtal: "Kto z nás robí chybu?"
Predstava rodičov o výchove detí a samotné výchovné prístupy sú veľakrát v rozpore so základnými požiadavkami správnej výchovy. Takáto dvojkoľajná (rozporná) výchova patrí k menej úspešným. V rodine, kde sa rodičia rozchádzajú vo výchovných prístupoch, vytvárajú sa podmienky na nevyrovnané vzťahy medzi samotnými rodičmi a u detí citová nevyrovnanosť, labilnosť. Nedostatok citovej vyrovnanosti môže spôsobiť problémy samotným deťom, neskôr vznikajú rôzne výchovné ťažkosti, ktoré sa stupňujú a zvýrazňujú práve v období dospievania. Deti sa takto stávajú problémom nielen pre rodičov, ale aj pre učiteľov či vychovávateľov v škole.
Nejednotný výchovný prístup utvára v rodine predovšetkým nepretržité napätie. Na jednej strane prísna výchova rodičov sa obmedzuje zväčša na príkazy a zákazy. Takíto rodičia si autoritu zväčša zabezpečujú vzbudzovaním strachu. Je to však na úkor dobrého citového vzťahu rodič - dieťa, ktorý je nevyhnutnou súčasťou úspešnej výchovy.
Na druhej strane nedôsledný, niekedy až ľahostajný prístup takisto neprináša očakávané výchovné výsledky. Dieťa si správnou výchovou v rodine postupne osvojuje hierarchiu hodnôt, čo v dvojkoľaľnej výchove nie je možné predovšetkým preto, že dieťa je dezorientované.
Ak máme odpovedať na otázku, ktorý z takýchto rodičov robí chybu, môžeme povedať, že obidvaja. V tomto prípade je potrebné nájsť spoločné, jednotné kritérium na výchovu detí. Treba si uvedomiť, že výchova nie je otázkou prestíže, koho budú mať deti radšej. Spoločnou výchovou by mali rodičia vytvoriť základ dobrých citových vzťahov detí k nim a naopak. Vo výchovných prístupoch musia byť obaja rodičia rovnako dôslední a na druhej strane by obaja mali mať pochopenie pre problémy svojich detí, získať si ich dôveru. Vytvoria sa tým v rodina predpoklady zdravého vývinu detí a zároveň dobré rodinné ovzdušie.
Dôležité sú aj vzťahy medzi rodičmi, aby svojimi výchovnými postojmi a zásahmi vzájomne neoslabovali rodičovskú autoritu, ale spoločne ju upevňovali. Možno to dosiahnuť jedine jednotnou výchovou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.