isté pravidlá. MVDr. Vladimír Stašš vám poradí, čo robiť, a čoho sa vystríhať, aby vaša spoločná dovolenka dopadla dobre.
In: Vybrať sa na dovolenku autom. Tak môžete kdekoľvek zastaviť a psíka vyvenčiť, prebehnúť ho či ochladiť vo vode.
Out: Cestovať autobusom. Nielenže budete otravovať spolucestujúcich, aj pre vášho miláčika bude cesta veľkým utrpením.
In: Doporučiť možno aj letecký transport, ktorá má nesporne svoje výhody - v cieli budete za oveľa kratší čas. Väčšie psy sa obvykle prevážajú v batožinovom priestore, menšie môžu byť v prenoske na palube spolu so svojim majiteľom - záleží to od leteckej spoločnosti.
Out: Psy prevážaní v batožinovom priestore môžu byť značne stresovaní. Preto je vhodné nechať ich pred letom upokojiť podaním upokojujúcich tabletiek. Tie môžu užiť aj zvieratá prevážané na palube.
In: Pred dlhšou cestu je lepšie nekŕmiť, pretože môže dôjsť podobne ako u ľudí k nevoľnosti a zvracaniu.
Out: Necestovať v lete podľa možnosti ani na kratšie vzdialenosti v preplnených dopravných prostriedkoch, neklimatizované autobusy môžu uškodiť aj psíkom. Horúčavy obzvlášť zle znášajú predovšetkým severské plemená a psy so skrátenou nosovou časťou, napríklad boxer, buldoček, mops či pekingský palácový psík
In: Mať pri sebe vždy dostatok pitnej vody. Nedovoľte psovi piť vodu z prírodných nádrží - môžu dostať rôzne žalúdočné a črevné infekcie.
Out: Rozhorúčení psy by nemali piť priveľmi studenú vodu, vhodnejšie je, ak má izbovú teplotu. Takisto by sa nemali ochladzovať skokom do studenej vody, hrozí im tepelný šok.
In: Vždy myslite na to, že psy majú iba obmedzenú možnosť ochladzovania sa a hrozí im prehriatie. Nerobte si preto dlhšie prestávky počas cesty na slnkom rozpálenom mieste, alebo sa vypekajte spokojne na pláži, ak váš psík nemá možnosť oddychovať v tieni.
Out: Liečiť psí úpal studenou vodou. Ak váš miláčik vašim nedopatrením silno prehreje, ochladzujte ho pomaly vlhkými zábalmi.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.