školstve a školskej samospráve, ktorý v piatok predstavil šéf rezortu školstva Martin Fronc.
Zákon však nestanovuje počet funkčných období. V praxi to znamená, že tá istá osoba môže post riaditeľa zastávať v prípade pozitívneho rozhodnutia rady školy aj niekoľkokrát po sebe. Ak rada školy potvrdí vo funkcii starého riaditeľa, nemusí sa uskutočniť výberové konanie. Školské rady budú podľa novej právnej úpravy vznikať iba pri tých školách, ktorých zriaďovateľom je samospráva alebo krajský školský úrad.
Obciam, ktoré nezriadia školu vo svojom obvode, ukladá zákon povinnosť zabezpečiť pre deti dopravu alebo úhradu nákladov na ňu. Prostriedky na preplácanie cestovného v rámci nákladov hromadnej dopravy by mali obce získať podľa ministra znižovaním výdavkov na žiakov. To by bolo možné dosiahnuť zakladaním združených škôl, konštatoval. Argumentoval tým, že priemerné ročné náklady na žiaka sú 20 až 25-tisíc korún. V málotriedkach, kde sú prevádzkové náklady škôl vyššie, môžu byť ročné výdavky až 40-tisíc korún.
Nový návrh zákona posilňuje aj právomoci obcí, ktoré budú zabezpečovať agendu okresných úradov. Na samosprávne kraje prejdú takmer všetky činnosti, ktoré dnes vykonávajú krajské úrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.