oznámenie plánu faktického zrušenia leteckej základne pri meste Náměšť nad Oslavou.
Podľa vedenia českého ministerstva obrany je to dôsledok škrtov v armádnom rozpočte, ktoré vyplývajú z vládnej reformy verejných výdajov na roky 2004-2006. "Dávať akékoľvek zoznamy je predčasné. Môžu byť zrušené ďalšie posádky," povedal Andrej Čírtek z tlačového odboru českého ministerstva obrany. Zároveň pripustil, že niektoré posádky sa môžu ešte z "čierneho zoznamu" vymaniť. Zrušené základne pripravia o prácu až 13 000 civilných zamestnancov a stovky profesionálnych vojakov. Vylúčené nie je ani to, že odísť budú musieť aj niektorí špičkoví špecialisti, napríklad vojenskí piloti, do výcviku a školenia ktorých sa investovali obrovské čiastky. Vojenskému letectvu dosluhujú nadzvukové stíhačky ruskej výroby, o nákupe nových stále nie je rozhodnuté a armáda sa chce zbaviť asi polovice zo 72 nových podzvukových stíhačiek L-159.
Odchod armády spôsobí komplikácie aj mestám, ktoré rátali s dlhodobými investíciami armády do infraštruktúry. Namiesto toho zostanú mestám vojenské mestečká, pre ktoré bude ťažko nájsť nový obsah aj investorov. Pre päťtisícové mestečko Náměšť nad Oslavou znamená zrušenie tisícky pracovných miest pohromu a hrozbu prudkého zvýšenia nezamestnanosti z 11 na 25 percent. Starosta mesta Vladimír Měrka preto zvolal mimoriadnu schôdzu zastupiteľstva a o pomoc chce požiadať vládu aj prezidenta. Situácia je o to dramatickejšia, že ministerstvo chce zrušiť svoje základne, ktoré pred tým jednoznačne označilo za perspektívne. Tomu sa prispôsobili aj mnohí civilní zamestnanci a profesionálni vojaci. V Náměšti pred pol rokom, keď letisko označili za budúcu základňu v sieti NATO, prijali stovky nových zamestnancov. Teraz ich chcú do konca novembra prepustiť. Keď námestník ministra obrany ČR Jan Váňa na leteckej základni v Náměšti nad Oslavou neďaleko Brna v piatok informoval, že ministerstvo rozhodlo o útlme základne, v očiach vojakov sa podľa médií objavili slzy a došlo aj na búchanie dverami. Z dnešných 1 200 ľudí zostanú na základni len dve stovky. "Uvažuje sa, že letisko zostane v prevádzke ako civilné," vysvetlil Andrej Čírtek z ministerstva obrany. Stíhačky letisko opustia, ale vojaci by tam mohli zostať. Ministerstvo zvažuje aj možnosť, že tam presťahuje vrtuľníkovú letku z Přerova.
Zníženie armádneho rozpočtu na roky 2004-2006 o desiatky miliárd českých korún sa dotklo samotnej koncepcie reformy armády. Z pôvodne piatich veliteľstiev zostanú len veliteľstvo spoločných síl v Starej Boleslavi a veliteľstvo síl podpory v Olomouci. Z dnešných 70 000 ľudí sa mala armáda pôvodne zoštíhliť na 35 000 profesionálnych vojakov a 10 000 civilných zamestnancov. Menej peňazí ale znamená, že profesionálov bude maximálne 25 000 a civilistov v službách armády päť až sedemtisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.