trošku užiť. Ale ako brigádu hľadať? Ak nemáte chuť po nej pátrať na vlastnú päsť, sú tu brigádnicke centrá.
Asi najznámejším centrom v Košiciach, ktoré poskytuje brigády pre študentov je Študentský servis (ŠS). Nájdete ho na Jedlíkovej ulici v priestoroch košického 'vysokoškolského bronxu' a pobočku na Krivej 23. Hovorí Dušan Michalko zo ŠS: "Študentský servis sprostredkuváva brigádnikov na všetky druhy pomocných prác. V Košiciach je to hlavne práca v hypermarketoch, pomocné stavebné práce, ale firmy využívajú aj administratívnu výpomoc počas dovoleniek zamestancov. Momentálne je možnosť zamestanať sa napríklad aj na Morave v konzervárňach od druhej polovice augusta a septembra. Samozrejme, od 18 rokov." Pre brigádnické práce musíte dovŕšiť vek minimálne 16 rokov, do 18. roku však potrebujete aj súhlas od rodičov, tak isto ako aj v ŠBC. Čo sa týka 'platu' za odrobené hodiny, je to všade rôzne. "Najlepšie zaplatené sú logicky náročné práce ako napríklad vykládky a nákladky, sťahovanie, ale aj promoakcie, ochutnávky...," dodáva Dušan Michalko. Minimálna mzda na hodinu je 30 korún, každá práca je však platená inak.
Ďalšou firmou s poslaním zháňať študentom brigády je Študentské brigádnické cetntrum. To sa v marci presťahovalo z Vysokoškolskej ulice na Szakkayho 1.
Pre chlapcov ponúka ŠBC podobné práce ako aj iné centrá. Teda výkopy, búranie, fúrikovanie, práca s miešačkou, pomocné práce v skladoch, záhradnícke práce, pomoc pri vykládkach tovaru, roznosy letákov, odpratávanie snehu (v lete asi najžiadanejšie :-) - poz. red.), práca v hypermarketoch či pekárňach. Dievčatá môžu upratovať, roznášať reklamné materiály, kolkovať tovar v obchodoch, či takisto pracovať v potravinárskom priemysle. Výška čistej hodinovej mzdy sa pohybuje od 32 korún, ďalšou formou mzdy sú tzv. paušálne výplaty t.j. dopredu stanovený počet odpracovných hodín spolu s ohodnotením. Študent sa samozrejme dozvie výšku mzdy ešte pred vykonaním brigády tak ako aj v ŠS a Nosluši. "Brigády ponúkame jednodňové aj viacdňové, viacdňové sú najmä v pekárňach, konzervárňach či obchodných domoch," hovorí Andrea Bukusová zo ŠBC. Brigádovať je možné hlavne v Košiciach a na východe republiky, avšak možná je aj brigáda v západných Čechách, konkrétne mesačný zber chmeľu, ktorú si brigádnici veľmi pochvaľujú.
Pracovná agentúra Nosluš na Hlavnej 67 ponúka možnosť brigádovať 17 a viacročným študentom. Minimálna mzda je stanovená zákonom, teda 30 korún za hodinu, táto mzda sa však pohybuje podľa druhu vykonávaných prác. Ako nám zamestankyňa povedala: "Všetko závisí od toho, aké práce si objedná klient a akých brigádnikov požaduje. Podľa toho sú brigády jedno, aj viac dňové a podľa toho aj výplaty." Študenti môžu dostať brigádu v Nosluši len na Slovensku, buď to v hypermarketoch, alebo pri roznose letákov, či nejakých promo alebo reklamných akciách. Avšak aj tu platí, že najviac vítaní sú študenti nad 18, kedy sú zodpovední sami za seba. I keď ŠBC aj ŠS, aj agentúra Nosluš má svojich brigádnikov poistených.
Podmienkou pre zaregistrovanie sa vo všetkých troch spomínaných brigádnickych servisoch je potvrdenie o návšteve školy, od lekára a pre prácu v potravinárskom priemysle aj zdravotný preukaz. Ak ste zaregistrovaní a je voľné miesto, môžete ihneď začať pracovať. Ak miesto nie je alebo vám nevyhovuje, najlepšie je každý deň sa informovať osobne alebo telefonicky, pričom môžete oznámiť o aký druh práce máte záujem alebo v ktorý deň vám vyhovuje pracovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.